Παναθηναϊκός: Σαν σήμερα το ανεπανάληπτο έπος του Γουέμπλεϊ (pics&vids)
Η αγωνιστική περίοδος 1970 – 1971 θα μείνει βαθιά χαραγμένη στη μνήμη των φίλων Παναθηναϊκού, καθώς η ποδοσφαιρική ομάδα του συλλόγου έφθασε στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης.
Συμπληρώνονται σήμερα (2/6) 53 χρόνια από τη συμμετοχή του Παναθηναϊκού στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης στο Γουέμπλεϊ.
Στην διαδρομή του για τη μεγαλύτερη διάκριση του ελληνικού ποδοσφαίρου σε συλλογικό επίπεδο, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τα εμπόδια της Ζενές Ες, της Σλόβαν Μπρατισλάβας, της Έβερτον, του Ερυθρού Αστέρα, ενώ στον τελικό του Γουέμπλεϊ, στις 2 Ιουνίου 1971, ηττήθηκε με 2-0 από τον Άγιαξ του Γιόχαν Κρόιφ.
2 Ιουνίου 1971, ημερομηνία – ορόσημο για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Άγιαξ, των Ρίνους Μίχελς και Γιόχαν Κρόϊφ, την ομάδα – μοντέλο, που θα κυριαρχήσει τα επόμενα χρόνια στην Ευρώπη.
Περισσότεροι από 40.000 Έλληνες είχαν βάψει… πράσινο το μισό γήπεδο στο Λονδίνο. Ο κόσμος στις εξέδρες ήθελε να δει τον Παναθηναϊκό στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αλλά απέναντι στο total football των Ολλανδών και τον «ιπτάμενο» Κρόιφ, τα πράγματα ήταν δύσκολα.
Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με τον Φαν Ντάικ, αλλά ο Παναθηναϊκός ούτε… διασύρθηκε, ούτε απογοητεύτηκε, ούτε φοβήθηκε. Οι «πράσινοι» πάλεψαν και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση.
Η νίκη αυτή έδωσε στον Άγιαξ το πρώτο του Ευρωπαϊκό Κύπελλο και ξεκίνησε μια περίοδο κυριαρχίας για την ομάδα, η οποία κατέκτησε το τρόπαιο για τρία συνεχόμενα χρόνια.
Άγιαξ – Παναθηναϊκός 2-0
Σκόρερ: Βαν Ντάικ (5′), Καψής (85′ – αυτογκόλ).
Άγιαξ: Στούι, Βάσοβιτς, Σουρμπίρ,Χουλσόφ, Κρολ, Χάαν, Μιούρεν, Μπλάνκεμπουργκ (46′), Νέεσκενς, Κάιζερ, Κρόιφ, Βαν Ντάικ.
Παναθηναϊκός: Οικονομόπουλος, Τομαράς, Σούρπης, Καμάρας, Βλάχος, Ελευθεράκης, Καψής, Δομάζος, Φυλακούρης, Γραμμός, Αντωνιάδης.
Ολη η πορεία του Παναθηναϊκού για το Γουέμπλεϊ
Α’ ΓΥΡΟΣ
- Ζενές Ες – Παναθηναϊκός 1-2 (16 Σεπτεμβρίου 1970)
- Παναθηναϊκός – Ζενές Ες 5-0 (30 Σεπτεμβρίου 1970)
Β’ ΓΥΡΟΣ
- Παναθηναϊκός – Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0 (21 Οκτωβρίου 1970)
- Σλόβαν Μπρατισλάβας – Παναθηναϊκός 2-1 (4 Νοεμβρίου 1970)
- Έβερτον – Παναθηναϊκός 1-1 (9 Μαρτίου 1971)
- Παναθηναϊκός – Έβερτον 0-0 (24 Μαρτίου 1971)
- Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 4-1 (14 Απριλίου 1971)
- Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 3-0 (28 Απριλίου 1971)