Οι διαιτητές που θα σφυρίξουν τα πρώτα παιχνίδια Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Ευρώπη
Μία εβδομάδα πριν ξεκινήσουν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ έμαθαν τους διαιτητές που θα σφυρίξουν στα παιχνίδια τους.
Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στον β’ προκριματικό του Champions League, με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Μπόρατς Μπάνια Λούκα – Εγνατία στην Τούμπα (24/7, 20:30). Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Σλοβένος Νταβίντ Σμάιτς. Βοηθοί του είναι οι συμπατριώτες του Νταβίντ Γκάμπρονετς και Τόμας Τσέρνε, ενώ τέταρτος θα είναι ο Ντέγιαν Μπάλατσιτς.
Από τη μεριά του ο Παναθηναϊκός μπαίνει στον β’ προκριματικό του Europa League, όπου θα βρει μπροστά του τον νικητή της αναμέτρησης Μπότεφ Πλόβντιβ και Μάριμπορ (25/7, 21:00). «Άρχοντας» του πρώτου ματς στο ΟΑΚΑ ορίστηκε ο Ισραηλινός Νταβίντ Φούξμαν. Βοηθοί του θα είναι οι Ομέρ Μπαρμπίρο και Τουβάλ Κολτουνόφ. Τέταρτος θα είναι ο Ιντάν Λέιμπα.
Τέλος η ΑΕΚ θα αγωνιστεί στον β’ προκριματικό του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Βελέζ – Εσκάλδες (24/7, 21:00). Διαιτητής θα είναι ο Βέλγος, Λόταρ Ντοντ. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του, Ρομέν Ντεβιλέ και Νίκο Κλάες, ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή θα ασκήσει ο επίσης Βέλγος, Μπερτ Πουτ.