Χάλκινη η Ελλάδα στο EuroBasket U20
Η Εθνική Νέων Ανδρών κατάφερε να «λυγίσει» το Βέλγιο στον μικρό τελικό του EuroBasket U20 στην Γκτίνια με σκορ 70-68, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά.
Παρότι βρέθηκε και με -11 στη διάρκεια του αγώνα, η Εθνική με πάθος και πείσμα ανέτρεψε τη κατάσταση για να πάρει την τρίτη θέση στη διοργάνωση.
Εξαιρετικός ήταν για ακόμη μία φορά ο Βαγγέλης Ζούγρης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Θοδωρής Κωνσταντινίδης με 12 πόντους στην τελευταία περίοδο εξελίχθηκε σε X-factor.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-31, 50-46, 68-70.