ΟΦΗ Credits: ΠΑΕ ΟΦΗ

ΟΦΗ – VVCS 2-0: Πρώτη νίκη στα φιλικά με «παρθενικό» γκολ Γκονθάλεθ (video)

22.07.24 | 21:42

Την πρώτη του νίκη στα φιλικά που δίνει στο Όστερμπεκ πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της VVCS.

Ο Ριέρα στο 69′ και ο Γκονθάλεθ στο 90’+1′ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για τους Ομιλήτες.

Ο Τραϊανός Δέλλας δοκίμασε για άλλη μια φορά πρόσωπα κι έμεινε αρκετά ικανοποιημένος από όσα είδε από τους παίκτες του.

«Άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο μέρος δεν είχε τέρμα, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους.

Οι ποδοσφαιριστές του «Κολοσσού» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπάθωντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ. Οι Ολλανδοί ήταν ακίνδυνοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να δείχνει πολύ καλά αμυντικά στοιχεία.

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης μάλιστα η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ.

Παρά τις προσπάθειες που έκαναν όμως οι Χιμένεθ, Θεοδοσουλάκης, Λαμπρόπουλος και Γκαγιέγος στη συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Δύο γκολ στην επανάληψη

Οι Κρητικοί ήταν και πάλι καλύτεροι από τη VVCS, ωστόσο φάνηκε να υπάρχει σημαντικό πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι παίκτες του «Τράι» κατάφεραν να βρουν το γκολ που… έψαχναν στο 69′, με τον Ριέρα να σκοράρει έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Στο 90’+1′ ο Γκονθάλεθ πέτυχε το 2-0 για τον ΟΦΗ, με τον Ισπανό μπακ να πετυχαίνει ένα τρομερό γκολ, μετά το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε από πολύ μακρινή απόσταση.

ΟΦΗ – VVCS 2-0

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος (46′ Μπάουμαν), Μαρινάκης (60′ Χατζηθεοδωρίδης), Λαμπρόπουλος (46′ Μπρεσάν), Χνάρης (60′ Χριστόπουλος), Αμπάντα (60′ Μπόρχα), Γκαγιέγος (60′ Φανουράκης), Μπάκιτς (46′ Καραχάλιος), Αποστολάκης (46′ Φαϊτάκης), Θεοδοσουλάκης (60′ Κουτεντάκης), Χιμένεθ (60′ Πιστικός), Ισέκα (46′ Ριέρα).