Αστέρας Αktor – Παναιτωλικός 3-1: «Τριάρα» οι Αρκάδες στην πρεμιέρα του Άνταμ
27.07.24 | 22:14
Παρουσιάζοντας μια πολύ καλή εικόνα ο Αστέρας Αktor επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του.
Ο Αστέρας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και στο 13’, έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Άλχο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φαράϊ, με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.
Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αντιδράσουν. Στο 14’, ο Ντίαθ, από καλή θέση εκτός περιοχής, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Τσιντώτα. Στο 19’, ο Λιάβας έβγαλε σέντρα και ο Μάιντεβατς έκανε ένα σουτ στην κίνηση, αλλά και πάλι έμπειρος πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.
Το γκολ για τους Αγρινιώτες ήρθε στο 35’ ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Μαϊντέβατς στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σέρβος επιθετικός του Παναιτωλικού ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Με πρωταγωνιστή τον Τζίμα
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν επιθετικά, αλλά η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 56’. Ο Μπαρτόλο έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Γκαρθία, με σουτ στην κίνηση, είδε την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Τσάβες. Στην επαναφορά, ο Τζίμας με κοντινή προβολή έκανε το 2-1.
Η πίεση των γηπεδούχων δεν σταμάτησε εκεί. Στο 62’, ο Τζίμας έκανε μια εντυπωσιακή κίνηση στην περιοχή, το σουτ του αποκρούστηκε από τον Τσάβες, αλλά στην επαναφορά ο Αγγελάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.
Η πρώτη του Άνταμ
Στην πρώτη του συμμετοχή με τα «κιτρινομπλέ», ο Μαρτίν Άνταμ προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του, κάνοντας κινήσεις στο χώρο και τροφοδοτώντας τους εξτρέμ. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να βρει τον χώρο για να απειλήσει ουσιαστικά. Ο Ούγγρος, που αποτελεί ένα σημαντικό κεφάλαιο για την επίθεση των Αρκάδων, θα έχει την ευκαιρία του στα επόμενα παιχνίδια, όπου αναμένεται να έχει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.
Αστέρας Αktor – Παναιτωλικός 3-1
Πρώτο ημίχρονο: Τσιντώτας, Τριανταφυλλόπουλος, Καστάνιο, Άλχο, Άλβαρες, Τζανδράης, Μούμο, Παλάσιος, Φαραϊ, Καλτσάς, Μάντζης
Δεύτερο ημίχρονο: Παπαδόπουλος, Χουχούμης, Γκρόζντανιτς, Γκαρθία, Αλάγκμπε, Γιαμπλόνσκι, Γκος, Μπαρτόλο, Τζίμας, Ζουγλή και Αγγελάκης
Αγωνίστηκαν και οι: Ρέντζιτς, Ρέγκις, Προύντζος και Μάρτιν
Παναιτωλικός: Τσάβες (67’ Παρδάλος), Μπακάκης (63’ Μλάντεν), Σιέλης, Στάγιτς (83′ Αναστασόπουλος), Μαυρίας, Λιάβας (83′ Ράδος), Πέρεθ (77′ Κακιώνης), Μπουζούκης (67’ Ρουίθ), Μπελεβώνης (53’ Νικολάου), Μαϊντέβας (46’ Λομόνακο), Ντίας (63’ Μάνος)