Τσιτσιπάς Φωτογραφία: Intime

Τένις

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αγχώθηκε αλλά πέρασε ο Στέφανος – Αποκλεισμός για τον Πέτρο Τσιτσιπά (video)

28.07.24 | 18:50

Μόνο εύκολη δεν ήταν η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο Ολυμπιακό πρόγραμμα των Αγώνων του Παρισιού.

Ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Βέλγο Ζιζού Μπερκς, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ και το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση και τους «32» του μονού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Παρίσι έχοντας υψηλές βλέψεις πήρε στο τάι μπράικ το πρώτο σετ με 7-6, στο δεύτερο δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, με τον Μπερκς να κάνει επίδειξη δύναμης και με 6-1 να ισοφαρίζει.

Στο τρίτο, όμως, ο Τσιτσιπάς «πήρε το αίμα του πίσω»… και απαντώντας με τον ίδιο τρόπο (6-1) έκλεισε το παιχνίδι με 2-1 σετ και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό, Ντάνιελ Έβανς (νο 59 στον κόσμο).

Αποκλεισμός για τον Πέτρο

Ο Πέτρος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Γκριεκσπούρ (νο 27) και γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ για να μείνει εκτός συνέχειας στο μονό και να επικεντρωθεί πλέον στο διπλό των ανδρών, όπου θα αγωνιστεί μαζί με τον Στέφανο.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε με 6-2 το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο ήταν πιο ανταγωνιστικός, για να λήξει το ματς με 6-3 στο δεύτερο σετ.