Πόλο Ανδρών Φωτογραφία: Eurokinissi

Υπόλοιπα Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ξεπέρασε το σοκ της Σερβίας και… κοιτάει την 5η θέση η Εθνική Ανδρών στο πόλο

09.08.24 | 20:27

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών άφησε πίσω της τον άσχημο αποκλεισμό στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη Σερβία στα προημιτελικά και επικράτησε με 15-9 της Αυστραλίας στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσει στον αγώνα της 5ης θέσης της Ισπανία (11/8, 10:00).

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα και δέχθηκε μόλις ένα γκολ στην πρώτη περίδοο, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος να κάνει ούτε μία απόκρουση.

Προηγήθηκε 3-1 και, παρότι οι Αυστραλοί βρήκαν λύσεις στον παίκτη παραπάνω και σε κόντρα, διατήρησε το προβάδισμα των δύο τερμάτων ως το τέλος του ημιχρόνου (5-3). Μέσα σε ενάμισι λεπτό στις αρχές της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε τρία γκολ και ξέφυγε 8-4, για να φτάσει στο +5 (10-5) λίγο πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου και να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 5-3, 5-3