Μπαράλες Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 1-0: Nίκη αναρρίχησης με Μπαράλες

24.02.24 | 17:08

Επέστρεψε στις νίκες η Καλαμάτα επικρατώντας δύσκολα με 1-0 του Ολυμπιακού Β’, στην Παραλία, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στο Β΄ όμιλο.

Η «Μαύρη Θύελλα» αντέδρασε θετικά μετά την ήττα από το Διαγόρα Ρόδου, κάνοντας βήματα εξασφάλισης της συμμετοχής στα play off.

H ομάδα του Τόλη Τερζή επικράτησε χάρη στο γκολ-πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες στο 63΄, το οποίο κέρδισε ο έμπειρος Αργεντινός από το Μαυρουδή.

Η ομάδα της Μεσσηνίας ήταν ανώτερη στο β΄ μέρος, χάνοντας ευκαιρίες και παίρνοντας ώθηση από τις αλλαγές, όπως οι Κατάλντι (έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες), Κωτσόπουλο και Τάτο, ο οποίο ήταν… μέσα στις φάσεις.

Ο Κώστας Κωτσόπουλος είχε δοκάρι στο 81΄, ενώ η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα απείλησε κυρίως στο πρώτο μέρος, αλλά και το τελευταίο δεκάλεπτο πιέζοντας, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά το ματς… άναψε, με αρκετή ένταση. Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας).