Ζαλγκίρις Κάουνας - Ολυμπιακός Φωτογραφία: Eurokinissi

Μπάσκετ

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός 76-95: Διπλό εξάδας για τους «ερυθρόλευκους»

01.03.24 | 22:08

Ο Ολυμπιακός, αν και προερχόταν από διακοπή 20 ημερών, κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 95-76 εκτός έδρας της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί 3-0 των Λιθουανών, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 16-11 (νίκες-ήττες) και παραμένουν στην πρώτη εξάδα. Στο 11-16 και μακριά από την οκτάδα παρέμεινε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Γουόκαπ, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους (100% δίποντο, 50% τρίποντο), και Σακίλ ΜακΚίσικ, που έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στη σεζόν, με 20 πόντους (100% δίποντο, 40% τρίποντο).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» την απόδοσή του

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 2 πόντων στο φινάλε (39-41), χάρη σε ένα εκπληκτικό coast to coast κάρφωμα του ΜακΚίσικ στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν την αθλητικότητα του Ράιτ κάτω από το καλάθι και μπόρεσαν να χτίσουν μία διαφορά 13 πόντων (56-69), την οποία διεύρυναν ακόμη περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σκοράροντας συνολικά 54 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μία τεράστιας σημασίας νίκη με 95-76, σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Για τους γηπεδούχους καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Έβανς με 18 πόντους και ο Σμίτς με 17, με τον Λετονό να κρατά στο παιχνίδι την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ολυμπιακός 76-95

Ζαλγκίρις Κάουνας (Αντρέα Τρινκιέρι): Έβανς 18 (1), Λεκαβίτσιους 10 (2), Χέιζ 3, Σμιτς 17 (1), Μπιρούτις 5, Λουκοσίουνας 6 (2), Σάμνερ 3 (1), Ντίμσα 6, Μάνεκ 4, Μπουτκεβίτσιους, Ουλανόβας 4

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 22 (4), Ράιτ 11, Κέινααν 5, Λούντζης 2, Φαλ 4, Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 16 (2), Πετρούσεβ 6, ΜακΚίσικ 20 (2)

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95