Η ΑΕΚ ισοφάρισε ρεκόρ 25 ετών – Αήττητη εντός έδρας μετά το 98/99
Έπρεπε να περάσουν 25 ολόκληρα χρόνια για να μείνει αήττητη η ΑΕΚ στην έδρα της. Η τελευταία φορά που κατάφερε να κάνει κάτι αντίστοιχο ήταν τη σεζόν 1998/1999, όπου σε 17 αναμετρήσεις είχε 16 νίκες και μία ισοπαλία. Φέτος, η Ένωση σε 13 εντός έδρας παιχνίδια μετράει 10 νίκες και τρεις ισοπαλίες.
Το συγκεκριμένο στατιστικό αναδεικνύει τη δυναμική της OPAP Arena και το πόσο έλειψε από τον «δικέφαλο» η φυσική του έδρα. Ένα αήττητο που η ΑΕΚ δεν θα είχε καταφέρει να διατηρήσει αν έπαιζε ακόμα στο ΟΑΚΑ… όπως άλλωστε συνέβαινε και όλα αυτά τα χρόνια.
Υπενθυμίζεται πως η τελευταία εντός έδρα ήττα της ΑΕΚ στις εγχώριες διοργανώσεις ήταν πέρσι από τον Ολυμπιακό (1-3) την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, η οποία παραμένει παράλληλα και μοναδική ελληνικής ομάδας στη Φιλαδέλφεια.