intime

Βόλεϊ

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-3: Οι Θεσσαλονικείς πήραν το Super Cup

24.01.24 | 19:30

Παρότι έχασε και τα δύο ματς στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες απέναντι στον Ολυμπιακό και με 3-2 σετ (25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15) λύγισε τους Πειραιώτες στον Ρέντη, κατακτώντας το Super Cup.

Δεν είχε το μπλοκ που θα ήθελε ο πρωταθλητής Ελλάδας που έκανε και πολλά λάθη από τα σερβίς απέναντι στον «Δικέφαλο» που με τον Σαμοϊλένκο εμφανίστηκε ανανεωμένος και σαφέστατα καλύτερες σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυναμικά και να τρέχει ένα μικρό σερί 3-0. Γρήγορα ο Ολυμπιακός έφερε την ισορροπία, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν χέρι-χέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν δύο σετ πόιντ, ωστόσο ο Δικέφαλος είχε την απάντηση. Ισοφάρισε στο 25-25 και μετά μπόρεσε με δύο συνεχόμενους πόντους να πάρει το προβάδισμα, κάνοντας το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς στο δεύτερο σετ την διάθεση να απαντήσει. Διατηρούσε διαφορά +2 πόντων, με τον ΠΑΟΚ να έχει περάσει μία μόλις φορά μπροστά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν το σκορ με σερί στο 21-16 και εν τέλει ισοφάρισαν σε ένα 1-1 με 25-21.

Στις αρχές του τρίτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 3-0 και πήρε προβάδισμα με 8-5. Εκ τότε ο ΠΑΟΚ είχε «κεφάλι» και το σετ έκλεισε στο 25-20.

Ο Ολυμπιακός διορθώθηκε θεαματικά κοντά στο φιλέ στο τέταρτο σετ. Έτσι, από νωρίς πήρε προβάδισμα και με σερί 5-0 έκανε το 13-7 κι έφτασαν εύκολα στο 25-18, στέλνοντας τον τελικό στο tie-break.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 4-6. Ο Τρούχτσεφ με άσσο έκανε το 4-7, ενώ ο Τρούχτσεφ με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 12-15 και το τελικό 2-3, δίνοντας το τρόπαιο στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15