Διαγόρας Ραχών - Παναθηναϊκός 0-9: «Αέρινο» πέρασμα από την Ικαρία

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Διαγόρας Ραχών – Παναθηναϊκός 0-9: «Αέρινο» πέρασμα από την Ικαρία

13.03.24 | 23:55

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με ευρύ 9-0 του Διαγόρα Ραχών στην Ικαρία και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό η Γκραντ, ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε το 2-0 από την Κανέλλου και στο 15΄ η Σπυριδωνίδου διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 18΄ η Σιαφαρίκα έγραψε το 4-0 και έτσι οι «πράσινες» πέτυχαν τέσσερα γκολ σε επτά λεπτά.

Τα τέρματα διεύρυνε και πάλι η Σπυριδωνίδου στο 21′ σημειώνοντας και πέμπτο γκολ για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κανέλλου τρία λεπτά αργότερα βρήκε 2η φορά δίχτυα και 6η συνολικά για τις φιλοξενούμενες. Με σκορ 6-0 πέρασαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σιαφαρίκα έκανε το 7-0 και η Κατωπόδη στο 57΄ έγραψε και αυτή το όνομα της στον πίνακα των σκόρερ.

Το τελικό 9-0 έγραψε και πάλι η Κανέλλου στο 82΄ πετυχαίνοντας χατ -τρικ και ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του συλλόγου κόντρα στον Παιανικό το 2021.