Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ

Ο Πινέδα «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» στο 3-0 του Μεξικού επί του Παναμά (vid)

22.03.24 | 08:52

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε και στην εθνική ομάδα του Μεξικού ο Ορμπελίν Πινέδα.

Ο άσος της ΑΕΚ παρότι πέρασε ως αλλαγή λίγο πρροιν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο φιλικό της Εθνικής ομάδας της χώρας του με τον Παναμά, φρόντισε να αφήσει το αποτύπωμά του, σκοράροντας στο 67ο λεπτό με μία υπέροχη λόμπα.

Οι Μεξικανοί χωρίς να «πατήσουν γκάζι» επικράτησαν με 3-0, εξασφαλίζοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό του Concacaf Nations League, όπου θ΄ αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ.

Η αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα της Παρασκευής (ώρα Ελλάδας) έγινε στο πλαίσιο των ημιτελικών του τουρνουά, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Δευτέρα (25/03).

Ο Πινέδα πέρασε ως αλλαγή στο 59΄ κι από την βαθιά του Μόντες, οκτώ λεπτά αργότερα, έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας του Παναμά και με θαυμάσιο ψηλοκρεμαστό σουτ άφησε άγαλμα τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Με το γκολ του μέσου της Ένωσης «γράφτηκε» το τελικό 3-0 (είχαν σκοράρει νωρίτερα οι Άλβαρες και Κινιόνες στο φινάλε του πρώτου μέρους).