ΟΦΗ – ΑΟ ΡΕΑ 1-0: Η Καλαμπέροβα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ηρακλείου
Ο ΟΦΗ πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην ΡΕΑ με το «χρυσό» γκολ της Καλαμπέροβα με 1-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Women’s Football League και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας,
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 11ο λεπτό η Ριμπάνσκα βγήκε τετ α τετ με την Μανουκαράκη, έκανε την λόμπα, αλλά πέρασε πάνω από το δοκάρι της ΡΕΑ.
Οι γηπεδούχες πίεσαν και τελικά πήραν προβάδισμα στο 23′. Η Καλαμπέροβα εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο της αντίπαλης άμυνας, η Μανουκαράκη βρισκόταν εκτός εστίας και με ένα μακρινό σουτ η Σλοβάκα έκανε το 1-0.
Στο 57′ ο ΟΦΗ είχε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Η Ριμπάνσκα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος στην άμυνα της ΡΕΑ, αλλά η τερματοφύλακας απομάκρυνε τον κίνδυνο.
Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο 68′, όμως το σουτ της Μπασούρη σταμάτησε στο δοκάρι και η φάση κατοχυρώθηκε ως μη γινόμενη καθώς υπήρχε οφσάιντ.
Η ΡΕΑ δεν κατάφερε να ανατρέψει το ματς και δέχθηκε την ήττα από την ομάδα του Ηρακλείου, η οποία παραμένει στην 2η θέση.
ΟΦΗ – ΑΟ ΡΕΑ 1-0
ΟΦΗ: Γκάρτνερ, Πατερνά, Κουκουλάκη, Σηφάκη (46′ Κωνιωτάκη), Κυδωνάκη, Πέιου, Ζέρβα, Καλαμπέροβα, Μπριάνα, Μουστάκ, Ριμπάνσκα
ΡΕΑ: Μανουκαράκη, Παντερή, Σολίς, Χατζηγιαννίδου, Βοργιά, Κωτσάκι, Κελαΐδη (46′ Σιράζι), Μαρκουτσά, Μπασούρη, Δαφέρμου, Ματέους ( 66′ Τσικουδάκη)