ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0: Show time ξανά και τώρα Παναθηναϊκός
Ο ΠΑΟΚ «διέλυσε» ξανά τον Πανσερραϊκό (σ.σ. 4-0 ο πρώτος αγώνας) για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αυτήν τη φορά με 5-0. Σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Τζίμας (20′), Α. Ζίβκοβιτς (26′), Αντρέ Ρικάρντο (82′), Μπράντον Τόμας (86′) και Κωνσταντέλιας (90’+1′).
Ο «δικέφαλος» στρέφει πλέον την προσοχή του στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-2.
Πρώτη φάση από τον Πανσερραϊκό, προβάδισμα για ΠΑΟΚ
Η πρώτη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 6′, όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Σοφιανό. Ο ποδοσφαιριστής των «λιονταριών» είδε τον Ζ. Ζίβκοβιτς να αποκρούει το σουτ του σε τετ α τετ, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο πορτιέρο του «δικεφάλου» είπε νέο «όχι».
Στο 20′ ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κωνσταντέλιας έβγαλε στα πλάγια για τον Α. Ζίβκοβιτς και εκείνος με παράλληλα μπαλιά βρήκε τον Τζίμα που από κοντά με τη μία έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς.
«Χτύπησε» ξανά στο 26′ με Α. Ζίβκοβιτς
Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 26′ κινήθηκε στον κενό χώρο και μετά την πάσα του Μιχαηλίδη και σούταρε με το αριστερό κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κατσίκα για το 2-0.
Στο 39′ η κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη πέρασε άουτ. Αυτή ήταν η δεύτερη φάση του Πανσερραϊκού με το 6ο λεπτό και η τελευταία για το πρώτο μέρος.
Ξεκίνημα… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο
Στο 46′ ο Α. Ζίβκοβιτς έχασε ευκαιρία να επεκτείνει το προβάδισμά του «δικεφάλου», με το σουτ του να κοντράρει στον Πεταυράκη και να φεύγει κόρνερ.
Μεγάλη ευκαιρία είχε ο Πανσερραϊκός να μειώσει στο 48′ καθώς έπειτα από κόρνερ, ο Άλεξιτς έπιασε κεφαλιά προ του Μιχαηλίδη με τον Ζίβκοβιτς ν’ αποκρούει ενστικτωδώς και εν συνεχεία ο Μασκανάκης αστόχησε.
Στο 49′ ο Μασκανάκης απέφυγε τον Μάρκος Αντόνιο και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Σουτ του Σοφανιού στο 52′ πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ζ. Ζίβκοβιτς.
Απειλή για τον ΠΑΟΚ έπειτα από ώρα
Στο 65′ ο Αντρέ Ρικάρντο έκανε σουτ στην κίνηση, με τον Κατσίκα να μπλοκάρει στην πρώτη φάση έπειτα από αρκετή ώρα για τον «δικέφαλο».
Στο 71′ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Κωνσταντέλια να βρίσκει δεξιά τον Ζίβκοβιτς που πλάσαρε αλλά ο Κατσίκας απέκρουσε με το ένα χέρι!
Γούλερι και Πηλέας συνδυάστηκαν ωραία στο 78′, ωστόσο του σουτ του Κύπριου μπακ έφυγε εκτός εστίας.
Διαστάσεις θριάμβου με… σεφτέ ο Αντρέ Ρικάρντο, Μπράντον και «Ντέλια»
Στο 82′ οι Θεσσαλονικείς έκαναν 3 τα τέρματά τους, όταν ο Ράφα Σοάρες έβγαλε την πάσα στον Αντρέ Ρικάρντο κι εκείνος με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 3-0 για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.
Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 86′ ο Μπράντον Τόμας εξαπέλυσε δυνατό σουτ με τον Κατσίκα να κάνει λάθος εκτίμηση και να διαμορφώνει το 4-0.
Το… πάρτι του ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανσερραϊκό ολοκλήρωσε ο Κωνσταντέλιας με γκολ-ποίημα! Ο νεαρός Έλληνας μεσοεπιθετικός ξέφυγε από κράτημα πάσαρε στον Ζίβκοβιτς, που τον βρήκε ωραία στην περιοχή και εκείνος κατέβασε υπέροχα, τελειώνοντας τη φάση για το 5-0!
ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (86′ Ταλιχμανίδης), Σάστρε (46′ Μπάμπα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ (62′ Αντρέ Ρικάρντο), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μάρκος Αντόνιο, Τζίμας (75′ Μπράντον).
Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Ντάνκερλουι, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Πηλέας, Mορέιρα, Οικονόμου (61′ Οικονόμου), Σοφιανός (77′ Γούλερι), Μούργος (61′ Τόμας), Μασκανάκης (61′ Ουάρντα), Άλεξιτς (72′ Μπετανκόρ).