Πλήρωσε τη ρήτρα και κράτησε Στεργίου η Στουτγκάρδη
Κάτοικος Γερμανίας θα παραμείνει οριστικά και τα επόμενα χρόνια ο Λεωνίδας Στεργίου!
Ο 21χρνος κεντρικός αμυντικός ήταν δανεικός στην Στουτγκάρδη και έχει ξεκινήσει την καριέρα του από την ελβετική Σεν Γκάλεν. Μανατζερικά ανήκει σε ένα από τα σημαντικά γραφεία της Ευρώπης, το οποίο έχει πελάτες μεταξύ άλλων ονόματα όπως ο Ματέο Κόβασιτς της Μάντσεστερ Σίτι και ο Ντούσαν Τάντιτς της Φενέρμπαχτσε.
Ο δανεισμός του Στεργίου στην Στουτγκάρδη τελείωνε το προσεχές καλοκαίρι, με το γερμανικό κλαμπ να είχε όψιον αγοράς από την Σεν Γκάλεν. Αυτή τη ρήτρα ύψους 2 εκατ. ευρώ λοιπόν η γερμανική ομάδα την πλήρωσε, ανακοινώνοντας κι επίσημα πλέον την απόκτηση του παίκτη με κανονική μεταγραφή!
Ο Στεργίου από τη μεριά του έβαλε την υπογραφή του σε τετραετές συμβόλαιο, το οποίο θα τον κρατήσει στην ομάδα της Bundesliga μέχρι το 2028.
Δείτε την ανάρτηση της Στουτγκάρδης
VfB bindet Leonidas #Stergiou langfristig und verpflichtet den 22-Jährigen nach der bisherigen Leihe fest. Der Schweizer erhält einen Vertrag bis zum 30. Juni 2028.
Schön, dich weiter Trikot mit dem Brustring zu sehen, Leo! 💪⚪🔴
Zur Meldung 🔗👉 https://t.co/IEWqCIyAj4#VfB |… pic.twitter.com/II9KOHmiog— VfB Stuttgart (@VfB) May 15, 2024