Ο Γιενς Γιόνσον με τους παίκτες της Άλκμααρ Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ – Άλκμααρ 0-6: Ξεκίνημα με το αριστερό και «βαριά» ήττα

28.06.24 | 14:30

Πρώτο φιλικό προετοιμασίας για την ΑΕΚ, με την Ένωση να χάνει 6-0 από την Άλκμααρ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα παρουσιάστηκε – εντελώς φυσιολογικά – ανέτοιμη, πλήρωσε τα αρκετά λάθη που έκανε και ηττήθηκε με αυτό το βαρύ σκορ από τους Ολλανδούς.

Αγωνίστηκαν πολλοί παίκτες από την ΑΕΚ Β’, ο Τσιλούλης έκανε το ντεμπούτο του με τα «κιτρινόμαυρα», ενώ ο Μάνταλος φόρεσε μετά από δύο χρόνια το περιβραχιόνιο.

Σίγουρα ήταν μια εμφάνιση που θα προβληματίσει, τα ατομικά λάθη ήταν πολλά και η ενίσχυση μοιάζει να είναι πιο επιτακτική από ποτέ.

Ξεκίνησε δυνατά η ΑΕΚ, της κόστισαν τα λάθη

Η Ένωση μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί.

Στο 3’ ο Γαλανόπουλος βρέθηκε ολομόναχος μέσα στη μικρή περιοχή έπειτα από σέντρα του Φερνάντες, αλλά πλάσαρε πάνω στον Οβούσου.

Στο 10΄ο Γιόνσον έχασε την μπάλα στο κέντρο, ο Φαν Μπόμελ (γιος του προπονητή της Άντβερπ) πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε από τα αριστερά και πλάσαρε εύστοχα τον Θεοχάρη για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Μάνταλο. Ο Οβούσου έκανε λάθος πάσα με την μπάλα να καταλήγει στον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ που ήταν εντός μικρής περιοχής, εκείνος έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Άλκμααρ να αποσοβεί την ισοφάριση.

Στο 28ο λεπτό οι Ολλανδοί έκαναν το 2-0 με τον Ζεεφούικ, έπειτα από ακόμα ένα λάθος από τους παίκτες του Αλμέιδα.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η γραμμή της άμυνάς της ήταν πολύ ψηλά και οι επιστροφές της αργές. Αποτέλεσμα η Άλκμααρ να κάνει το 3-0 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 43’ ο Μπούρμεσταρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και κρέμασε τον Θεοχάρη για το 3-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια.

Διαφορετική ενδεκάδα, ντεμπούτο Τσιλούλη

Η Ένωση παρατάχθηκε στο δεύτερο μέρος με 11 διαφορετικούς παίκτες. Ένα κράμα παικτών μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης ομάδας και φυσικά τον Τσιλούλη.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ είχε μια ωραία ενέργεια στο ματς, περνώντας δύο παίκτες και βγάζοντας πολύ καλή σέντρα, ο Θεοδωρίδης όμως δεν κατάφερε να εκτελέσει.

Στο 62’ η Άλκμααρ πέτυχε ακόμα ένα γκολ. Ακόμα ένα λάθος από την Ένωση, με τον Ραντόνια αυτή τη φορά και τον Ντε Βιτ να νικάει τον Αγγελόπουλο για το 4-0.

Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 88ο και 89 λεπτό η ΑΕΚ δέχθηκε ακόμα δύο γκολ με τον Ντε Ρόντε και τον Κάσιους και στο 91′ η Άλκμααρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 7-0!

Άλκμααρ – ΑΕΚ 6-0

Αλκμααρ: Οβούσου, Πενέτρα, Φαν Μπόμελ, Κλάσι, Ντέκερ, Λάχντο, Σούτεν, Σμιτ, Μπουρμέεστερ, Ζεεφουίκ και Ντε Βίτ

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Φερνάντες, Ελίασον, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία

Στο δεύτερο μέρος από την έναρξή του μπήκαν οι Αγγελόπουλος, Πήλιος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Κανελλόπουλος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Ζίνι, Τσιλούλης, Μαχαίρας, Θεοδωρίδης, ενώ στη συνέχεια στο ματς πέρασε και ο Κάτσικας αντί του Θοεδωρίδη.