ΑΕΚ - Άρης 2-0: Πόνσε... λαμπρός την οδηγεί (vid) Φωτογραφία: Eurokinissi

ΑΕΚ – Άρης 2-0: Πόνσε… λαμπρός την οδηγεί στην κορυφή (vid)

14.04.24 | 22:25

Η ΑΕΚ μέσα σε γιορτινό κλίμα υποδέχθηκε τον Άρη για την 5η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, με την Ένωση να επικρατεί πολύ άνετα με 2-0.

Ο Έκι Πόνσε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς μέσα σε πέντε λεπτά (9′ και 14′) διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τον έναν αιώνα ζωής των «κιτρινόμαυρων».

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με 69 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στην 5η θέση με 48 πόντους.

«Αστραπιαία» χτυπήματα με Πόνσε

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά πιο δυναμικά τον αγώνα από τον Άρη κι έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις της, με την Ένωση να χτυπά δις μέσα σε 5 λεπτά και να προηγείται με 2-0 των «κίτρινων».

Αρχικά στο 8′ ο Γιόνσον βρήκε με εξαιρετικό τακουνάκι τον Χατζισαφί και ο Ιρανός έβγαλε σέντρα στον Πόνσε που με προβολή έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά το σουτ του Παναγίδη στο 11′ μπλόκαρε με άνεση ο Αθανασιάδης.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πόνσε βρήκε εκ νέου δίχτυα, μιας και μετά την εκτέλεση φάουλ του Ελίασον ο Αργεντινός φορ με νέα προβολή έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Ματίας Αλμέιδα. Το δίδυμο Μπράμπετς – Ρόουζ αδράνησε και στα δύο τέρματα που δέχθηκαν οι Θεσσαλονικείς.

Πίεση χωρίς… σταματημό για την Ένωση

Ο Σαβέριο προσπάθησε στο 16′ να μειώσει για τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο ο Αθανασιάδης δήλωσε και πάλι «παρών».  Οι «κιτρινόμαυροι» δεν σταμάτησαν να πιέζουν για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Το αμέσως επόμενο διάστημα ήταν κενό από φάσεις, με την επόμενη ευκαιρία να δημιουργείται στο 30′, ωστόσο ο Χατζισαφί έκανε κακό τελείωμα. Το σύνολο του Αλμέιδα απείλησε και πάλι στο 35′, αλλά ο Γκατσίνοβιτς δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση.

Το… σφυροκόπημα της Ένωσης συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Κάλενς να προσπαθεί στο 37′ να νικήσει τον Κουέστα, αλλά το σουτ του ήταν αρκετά αδύναμο. Η τελευταία καλή στιγμή πριν από την ανάπαυλα σημειώθηκε στο 42′, με το σουτ του Τσούμπερ να είναι αρκετά άστοχο και να καταλήγει πάνω από την εστία του Κουέστα.

Με το πόδι στο… γκάζι

Ο Άκης Μάντζιος με την έλευση των Φατόρε και Νταρίντα προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, η οποία στο πρώτο ημίχρονο αρκέτησε σε παθητικό ρόλο και με εξαίρεση το σουτ του Σαβέριο δεν απείλησε καμία άλλη φορά.

Η Ένωση είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν εκείνη που είχε και στο δεύτερο μέρος την πρώτη φάση. Ο Πόνσε προσπάθησε στο 50′ από διαγώνια θέσει να απειλήσει τον Κουέστα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά αδύναμο.

Ο έμπειρος κίπερ των φιλοξενούμενων δεν είχε κανένα θέμα να μπλοκάρει με άνεση το αδύναμο σουτ που επιχείρησε ο Τσούμπερ στο 52′, με τον Άρη να είναι «κλεισμένος» στα καρέ του.

Ο Βίντα πήδηξε πιο ψηλά από όλους σε εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον στο 57′, χωρίς η κεφαλιά του να βρει στόχο, ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Τσούμπερ σταμάτησε στο δοκάρι του Κουέστα.

«Σφυροκόπημα» διαρκείας

Η εντυπωσιακή επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον Ελίασον να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή στο 59′, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Ο Γκατσίνοβιτς συνέχισε να είναι αρκετά ενργητικός στο παιχνίδι της Ένωσης, ωστόσο η σέντρα-σουτ που επιχείρησε στο 62′ κατέληξε πάνω στον Κουέστα. Ο Άρης πίεσε αποτελεσματικά για πρώτη φορά στο 73′, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου έκαναν γρήγορα λάθος κι έδειξαν πως είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο ρυθμός στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν κουραστεί αρκετά από την πίεση που άσκησαν σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΑΕΚ – Άρης 2-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77′ Μάνταλος), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (68′ Λιούμπισιτς), Τσούμπερ (68′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Φερνάντες).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Ζουλ (46′ Νταρίντα), Βερστράτε, Σαβέριο (63′ Μορόν), Παναγίδης, Φετφατζίδης (63′ Μανού Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).