Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ-Γάνδη 2-2: Θετική εικόνα στην επίθεση, αλλά με τα γνωστά αμυντικά προβλήματα (video)

10.07.24 | 18:45

Η ΑΕΚ έδωσε το τρίτο της φιλικό, επί ολλανδικού εδάφους, απέναντι στη Γάνδη, με το… ιδιαίτερο σύστημα των τεσσάρων μερών: 2 35λεπτα, και 2 30λεπτα, με την Ένωση να

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δίνει το επόμενό της, φιλικό, στις 18 Ιουλίου με την Ομόνοια.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το φιλικό, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ωραία ανάπτυξη από τους «κιτρινόμαυρους», ο Λιβάι βρήκε τον Ζίνι στην αδύναμη πλευρά εντός περιοχής, με τον Ανγκολέζο άσο να σκοράρει με ωραίο μονοκόμματο φαλτσαριστό πλασέ!

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει σε υψηλούς ρυθμούς, χάνοντας μάλιστα μια μεγάλη ευκαιρία στο 9’, όταν ο Λιβάι προσποιήθηκε εντός περιοχής, έσπασε στον Πήλιο στο σημείο του πέναλτι (προς τα δεξιά, έχοντας μείνει ψηλά), με τον 23χρονο αριστερό μπακ να σουτάρει, αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λάθος Μπρινιόλι και… 1-1

Στο 18’, οι Βέλγοι έφτασαν στη ισοφάριση, μετά από το λάθος που έκανε ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Ο Ιταλός γκολκίπερ έκανε λάθος πάσα κατά το build up, με τον παίκτη των Βέλγων να κλέβει εκτός περιοχής, για να σκάψει αμέσως πάνω από τον πορτιέρε της ΑΕΚ.

Το πρώτο 35λεπτο κίλησε χωρίς αλλαγή στο σκορ, με  την ΑΕΚ να έχει είχε θετική παρουσία με καλή κυκλοφορία και πρέσινγκ, όπως ζητάει συνεχώς ο Ματίας Αλμέιδα.

Πρέσινγκ και ευκαιριών συνέχεια

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Βέλγους, ενώ η Ένωση έχασε και σπουδαία ευκαιρία στο 39’, όταν μετά από σέντρα του Ελίασον στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιόνσον -που προωθήθηκε σε ακόμα μία περίπτωση- δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα, τα πόδια των ποδοσφαιριστών και των δυο ομάδων βάραιναν και το τέμπο έπεφτε, κάτι αναμενόμενο για την εποχή.

Νέο «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα με Ρότα

Και εκεί που το δεύτερο 35λεπτο βάδιζε… σβηστά στο 1-1, ήρθε ο Λάζαρος Ρότα να αλλάξει το σκηνικό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, στο 54’, ο διεθνής Έλληνας μπακ, μετά από ωραία την κίνηση, πάτησε περιοχή και όταν δέχτηκε την μπαλιά από τον Λιβάι, εκτέλεσε πολύ ψύχραιμα στην κάτω γωνία, για το 2-1, για την Ένωση, με τον επιθετικό από το Τρινιντάν και Τομπάγκο να φτάνει τις δυο ασίστ, στην αναμέτρηση.

Λίγα λεπτά αργότερα, έχασε μοναδική ευκαιρία να ανεβάσει το σκορ στο 3-1. Συγκεκριμένα στο 60’, ο Λιβάι Γκαρσία μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Βέλγων να αγγίζει ίσα-ίσα την μπάλα και αυτή, κατέληξε στο δοκάρι, με το δεύτερο 35λεπτο να κλείνει με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, αφήνοντας άκρως θετικές εντυπώσεις.

Αλλαγές και δοκιμές από Αλμέιδα

Στο τρίτο μέρος του φιλικού, σε αυτό με διάρκεια 30 λεπτά, ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε αρκετές αλλαγές, προκειμένου να δοκιμάσει πρόσωπα και καταστάσεις, με τους Βίντα, Σιμάνσκι και Γκατσίνοβιτς να παίρνουν τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά για τη νέα σεζόν.

Στο… τρίτο ημίχρονο, δεν υπήρχε η παραμικρή φάση με το ρυθμό να μην έχει καμία σχέση, με τα πρώτα 70′, μέχρι το 84′, όταν ο Φερνάντες έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Και από το πουθενά… 2-2

Στο 92′, η Γάνδη ισοφάρισε ξανά, όταν Γιοκοτά είδε τον Ιταλό τερματοφύλακα να βρίσκεται , λίγο πιο μπροστά από την εστία και με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ, έκανε το 2-2, σκορ με το οποίο τελείωσε και το τρίτο μέρος του φιλικού. Ωστόσο στη φάση, ποδοσφαιριστής των Βέλγων έχει κλωτσήσει τον Μπρινιόλι, ο διαιτητής δεν έδωσε το φάουλ…

Έσβησε το ματς…

Στο τελευταίο 30λεπτο, κάτι η κούραση, κάτι και οι πολλές αλλαγές, έφεραν και το λογικό σβήσιμο στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να δείχνει εξαιρετικά δείγματα γραφής, επιθετικά στα πρώτα 70′, ενώ στην άμυνα έδειξε πως θέλει αρκετή δουλειά ακόμα, ενώ ο Μπρινιόλι θέλει ακόμα χρόνο, για να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της ομάδας΄.

ΑΕΚ-Γάνδη 2-2

ΑΕΚ : Μπρινιόλι – Ρότα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Πήλιος – Ελίασον, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι – Λιούμπισιτς, Λιβάι

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Θεοχάρης – Ραντόνια, Βίντα, Χρυσόπουλος, Κανελλόπουλος– Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Ρουκουνάκης, Γκατσίνοβιτς – Φερνάντες, Θεοδωρίδης

Γάνδης: Ρουφ, Φαντιγκά, Τορουναρίγκα, Γουατανάμπε, Μπράουν, Ντε Σαρτ, Γκέρκενς, Χονγκ, Σόνκο, Πάρντο, Γκούντγιονσεν

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Σμιντ, Αμπντουλάχι, Χιουλσάγκερ, Χουμς, Γιοκότα, Σουρντέζ, Καντούς, Μίτροβιτς, Γκάντελμαν, Φορτούνα, Σαμοΐς