UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

ΑΕΚ – Ιντερ Ντ’ Εσκάλδες 4-3: Μετά το πάρτι… ήχησαν καμπανάκια

24.07.24 | 22:59

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Αν και φαινόταν ότι ΑΕΚ θα κάνει έναν υγιεινό περίπατο και θα πάρει εύκολα τη νίκη, η Ιντερ Ντ’ Εσκάλδες  της έβαλε δύσκολα με το ματς στην OPAP Arena να λήγει 4-3, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου στο Conference League.

Ετσι η ΑΕΚ θα πρέπει να δώσει έμφαση στην ρεβάνς στην Ανδόρρα για να μην έχει κάποια δυσάρεστη έκπληξη.

Στην αρχή ειχε… πάρτι

Σε έργο για έναν ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες. Η Ένωση ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά με το πόδι στο γκάζι, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στην ομάδα από την Ανδόρρα να δημιουργήσει κάτι.

Η πρώτη προειδοποιητική βολή για την ΑΕΚ ήρθε στο 5’, όταν το πλασέ του Γκατσίνοβιτς πήγε στο δοκάρι, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Λιούμπισιτς έκοψε τον γόρδιο δεσμό για φέτος ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αλμέιδα δεν σταμάτησαν να πιέζουν, ώστε να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Στο 20’ ο Λιβάι πήρε την μπαλιά από τον Στρακόσα, έκανε ένα απίθανο σπριντ, πλασάροντας όμως σε πρώτο χρόνο λάθος. Ωστόσο, στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ γράφοντας το 2-0.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γκατσίνοβιτς να χριστεί σκόρερ. Συγκεκριμένα, στο 32’ ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Ντ’ Εσκάλδες, η μπάλα στρώθηκε μπροστά του και από τα όρια της περιοχής έκανε το 3-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά το 3-0 έριξαν ρυθμό κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Ωστόσο, στο 45+1 παραλίγο να κάνουν και το 4-0, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων είπε όχι.

Σε γενικές γραμμές, η ΑΕΚ ήταν προσηλωμένη στο ματς, χωρίς ωστόσο η αντίπαλός της να την βάλει δύσκολα

«Στράβωσε» το κλίμα

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε σε πιο χαλαρό τέμπο, επιτρέποντας στην Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες να απειλήσει. Κάτι που έκανε στο 47′ μετά από λάθος του Μουκουντί, όταν ο Λοπέζ βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Στρακόσα τον νίκησε.

Ωστόσο, αυτή η φάση ήταν ικανή να ξυπνήσει την Ένωση, η οποία στο 52’ με κεφαλιά του Μουκουντί έκανε το 4-0.

Μάλιστα, στο 54′ η ΑΕΚ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ελίασον έκανε τη σέντρα για τον Λιούμπιτσιτς, αλλά εκείνος προσπάθησε να κάνει πάσα στον Ρότα αντί να τελειώσει μόνος του τη φάση. Στη συνέχεια έκανε και φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ομάδα από την Ανδόρρα ωστόσο κατάφερε να πετύχει το γκολ  όταν στο 65’, μετά από μια βαθιά μπαλιά, ο Βίντα έβαλε αυτογκόλ με κεφαλιά, «κρεμώντας» τον Στρακόσα που είχε βγει από την εστία του. Ο Κροάτης, παρά την γκάφα του, καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

Τα εύκολα – δύσκολα

Στο 73′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ταχύτατη επέλαση του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος ανετράπη από τον τερματοφύλακα. Ωστόσο ο Μουνιόθ τον νίκησε από την άσπρη βούλα. Πέντε λεπτά αργότερα η Ίντερ Εσκάλδες πέτυχε γκολ με το πέναλτι του Αντρέου.

Η Ίντερ Εσκάλδες δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 83′ πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Βίτι Μαρτίνες, με το οποίο μείωσε σε 4-3.

Η Ένωση, με τα λάθη της, είχε κλονίσει τις στέρεες βάσεις πρόκρισης που είχε θέσει από το πρώτο μέρος. Όσο κι αν πίεσε στο τέλος, δεν κατάφερε να βρει πέμπτο τέρμα, με τον Αμραμπατ να χάνει μεγάλη ευκαιρία σε τετ-α-τετ με πλασέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ- Ίντερ Ντ Εσκάλδες 4-3

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (75′ Μάνταλος), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (64′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64′ Κοϊτά), Ελίασον (64′ Φερνάντες), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία (75′ Αμραμπατ)

Ίντερ ντ’ Εσκάλδες (Οτγκερ Κάναλς): Μουνιόθ, Τόρες (63′ Σάντσεθ), Φέχερ, Πουέντες (89′ Χέρμαν), Γκαγέγο, Λόπεθ (46′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχαρμά (63′ Αντρέου), Ασούμπρε (19′ Ντε Λα Τόρε), Μπερλάνγκα, Λοπέ