ΑΕΚ-Κηφισιά 3-0: Προσωρινά στην κορυφή με σόου Λιβάι Γκαρσία Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ – Κηφισιά 3-0: Ανέβηκε στην κορυφή με σόου Γκαρσία

18.02.24 | 20:57

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Κηφισιά στην… καυτή «OPAP Arena» για την 23η αγωνιστική της Super League, με την Ένωση να φτάνει εύκολα στο τρίποντο με 3-0.

Σκόρερ για τον «δικέφαλο» ήταν οι Λιβάι Γκαρσία που σκόραρε δύο φορές στο 16′ και στο 24′, ενώ το τελικό σκόρ διαμόρφωσε ο Λιούμπισιτς στο 90′.

Οι «κιτρινόμαυροι» περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό για να δουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 52 βαθμούς. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς και πλέον η υπόθεση παραμονή στην κατηγορία είναι ιδιαίτερα δύσκολη.

Πέναλτι για την ΑΕΚ – Με 10 από το 4′ η Κηφισιά

Ο Πήλιος μόλις στο 1′ έκανε ωραία σέντρα, με τον Λιβάι Γκαρσία να παίρνει την κεφαλιά αμαρκάριστος, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου.

Στο 4′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Σπίνος, ο οποίος έκανε ντεμπούτο, ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Λιβάι Γκαρσία και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη!

Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 7′, όμως ο Αναγνωστόπουλος έκανε σπουδαία επέμβαση, ενώ στην επαναφορά ο Σιντιμπέ έστειλε την μπάλα άουτ.

«Πυροβόλησε» δις ο Λιβάι Γκαρσία

Στο 19′ ο Λιβάι Γκαρσία πήρε το… αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι, καθώς έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Ελίασον έκανε με καρφωτή κεφαλιά το 1-0 για την Ένωση.

Έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′ ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Πήλιος σέντραρε από τα αριστερά, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το πρώτο σουτ και ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάι και πάλι με κεφαλιά έγραψε 2-0!

Ακυρώθηκε το αυτογκόλ

Οι γηπεδούχοι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς για τρίτη φορά στο 28′, όταν έπειτα από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς, ο Τσάπαν έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Ελίασον στο 36′ έπιασε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Γκατσίνοβιτς έφυγε από τα αριστερά, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 45’+1′ ο Πινέδα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε αρκετά πάνω από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Πήλιος έκανε ένα άτσαλο σουτ, το οποίο δεν είχε καμία τύχη.

Κίνδυνος… θάνατος ο Πήλιος

Ο Σιντιμπέ στο 58′ έκανε χλιαρό σουτ στην πρώτη στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

Στο 59′ ο Πήλιος έκανε ακόμα ένα ανέβασμα στην αντίπαλη άμυνα και γύρισε την μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία που έστειλε άουτ την μπάλα, έπειτα από σουτ στην κίνηση.

Ο Πινέδα θέλησε να απειλήσει τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς στο 62′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Αναγνωστόπουλο. Στο 64′ ο Πήλιος για ακόμα μία φορά έκανε εξαιρετική ενέργεια, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά.

Πρώτη απειλή από την Κηφισιά

Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους φάση στο παιχνίδι, όταν ο Οζέγκοβιτς πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε στην πλάτη του Χατζισαφί.

Στο 69′ ο Λιβάι Γκαρσία απείλησε εκ νέου την άμυνα της ομάδας των Βορείων Προαστίων. Ο Πινέδα σέντραρε και ο επιθετικός της Ένωσης με το κεφάλι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Τετέι έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια από τα αριστερά στο 76′, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς στην καλύτερη στιγμή της Κηφισιάς στο ματς.

Ντεμπούτο με γκολ για Λιούμπισιτς

Ο Αναγνωστόπουλος στο 78′ μπλόκαρε σουτ του Αραούχο και έκανε ακόμα μία σπουδαία επέμβαση στην αναμέτρηση.

Στο 90′ ο Λιούμπισιτς πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τον Δικέφαλο στο στήθος, όταν έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ νίκησε στον αέρα τον Τετέι και με κεφαλιά έκανε το 3-0.

ΑΕΚ – Κηφισιά 3-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον (71′ Λιούμπισιτς), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (71′ Πιζάρο), Ελίασον (77′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (71′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (71′ Άμραμπατ).

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Μιλίσεβιτς, Τσάπαν (72′ Μποτία), Κανατζίγια, Οζέγκοβιτς (72′ Τετέι), Σολόα (57′ Κλωναρίδης), Μενέντες (10′ Βαφέας), Μπιφουμά (57′ Πρίτσας), Σάντος.