Ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς Φωτοραφία: Eurokinissi

ΑΕΚ – Λαμία 3-0: Έκανε το καθήκον της, όμως δεν ήταν αρκετό

19.05.24 | 22:02

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Η ΑΕΚ προσπάθησε, πίεσε, έπαιξε για τον κόσμο της και επικράτησε με σκορ 3-0 της Λαμίας για την τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα που πήρε τη νίκη χάρη στα γκολ των Λιούμπισιτς,  Τσούμπερ και Σιμάνσκι, παρουσιάστηκε, όπως την έχουν γνωρίσει οι οπαδοί, όμως η νίκη του ΠΑΟΚ στο Κλ. Βικελίδης την άφησε στους 78 βαθμούς και της στέρησε το πρωτάθλημα.

Ωστόσο, ο κόσμος στήριξε την ομάδα και την αποθέωσε στην OPAP Arena δείχνοντας ότι αναγνωρίζει τις προσπάθειές του Ματίας Αλμέιδα.

Από την άλλη η Λαμία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ενωσης και περιορίστηκε σε έναν παθητικό ρόλο.

Με το πόδι στο… γκάζι

Η ΑΕΚ πιστή στο πλάνο του προπονητή της ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι κόντρα στην Λαμία, η οποία σε κανένα σημείο του ημιχρόνου δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλαν οι γηπεδούχοι.

Οι παίκτες του Αλμέιδα κυριαρχούσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και με το… καλημέρα απείλησαν με την κεφαλιά του Τσούμπερ.

Ο Ελβετός, ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του είχε στο 14’ ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και βγήκε άουτ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Τσούμπερ το έκανε ο Λιούμπισιτς στο 20′.  Ο Κροάτης μετά από μια γρήγορη και πολύ δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Άμραμπατ έφερε τη μπάλα στο αριστερό και άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΚ δεν σταματούσε να πιέζει… τόσο από τα άκρα με τον Ελιάσον και τον Άμραμπατ, όσο και από κέντρο, αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Λαμίας Βασίλης Χατζηεμμανουήλ είπε «όχι» σε δύο φάσεις μέσα σε τρία λεπτά.

Συγκεκριμένα στο 26’ μετά από σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά-πάσα του Τσούμπερ, ο Λιούμπισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χατζηεμμανουήλ τον νίκησε με εντυπωσιακή επέμβαση!

Τρία λεπτά αργότερα μετά από υπέροχη κάθετη του Λιούμπισιτς, ο Τσούμπερ έκανε το τελείωμα από πλάγια θέση αλλά είδε τον Έλληνα πορτιέρο να του αρνείται το γκολ.

Το ήθελε το πέτυχε ο Τσούμπερ

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ένωση πίεζε διαρκώς, με τους Φθιώτες να μην μπορούν να βρουν λύση. H μόνη φορά που προσπάθησαν να ανέβουν ήταν, όταν στο 39’ Σλίβκα πάτησε περιοχή μετά από αντεπίθεση αλλά ο Κάλενς το έκοψε σε κόρνερ.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε ένα λεπτό αργότερα 40’ με τον Λιβάι να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη του Άμραμπατ και να βρίσκει με συρτό γύρισμα τον Τσούμπερ, ο οποίος αμαρκάριστος, δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου έγινε στο 45’+2′, με τον Χατζισαφί, ο οποίος συνέκλινε  πλάσαρε αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Λαμίας.

Κοντράστ συναισθημάτων

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη να ισοφαρίζει στο «Κλ. Βικελίδης» τον ΠΑΟΚ βάζοντας φωτιά στην «OPAP Arena», ενώ στο 53’ ο Λιβάι σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε έναν πιο παθητικό ρόλο με την ΑΕΚ να πατάει σαφώς καλύτερα, αλλά να μην απειλεί, ενώ η χαρά από τις εξέδρες έδωσε την θέση της στην κατήφεια όταν ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ.

Μια όμορφη στιγμή για την Ένωση ήταν όταν ο Άμραμπατ βγήκε ως αλλαγή και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στην OPAP Arena, καθώς το συμβόλαιο του Μαροκινού λήγει το καλοκαίρι.

Όσο προχωρούσε το παιχνίδι καμία από τις δύο ομάδες δεν φαινόταν να απειλεί.  Στο 78ο λεπτό (μετά από αρκετή ώρα) ο Ελίασον δοκίμασε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ απομάκρυνε με ωραία επέμβαση.

Τελικά η ομάδα του Αλμέιδα βρήκε τον τρόπο να κάνει το 3-0 χάρη στον Σιμάνσκι, πετυχαίνοντας τη νίκη μπροστά στους οπαδούς της.

ΑΕΚ – Λαμία 3-0

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (46′ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπισιτς (67′ Αραούχο), Άμραμπατ (61′ Ελίασον), Γκαρσία (61′ Πόνσε), Τσούμπερ (67′ Γκατσίνοβιτς).

Λαμία (Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (85′ Κορνέζος), Τζανδάρης, Σαντάνα (85′ Σιμόν), Τερεζίου (67′ Μαρτίνεθ), Σλίβκα, Λέικ (46′ Νούνιες), Μάλτσι (74′ Τσούκαλος).