Η Ένωση δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έμεινε εκτός ευρώπης Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

ΑΕΚ-Νόα 1-0: Ευρώπη… τέλος (video)

15.08.24 | 22:40

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Νόα κερδίζοντας με 1-0 για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League, αλλά χάνοντας πολλές ευκαιρίες με συνέπεια να μείνει εκτός Ευρώπης για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα τους Ματίας Αλμέιδα που έχασαν πολλές ευκαιρίες, χωρίς ιδέες και φαντασία στο δεύτερο.

Αυτό σημαίνει πως αποχαιρετάει την Ευρώπη από τα μέσα του Αυγούστου και θα περιμένει να ξαναπαίξει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση σε 11 μήνες από τώρα. Αποδοκιμασίες στο φινάλε από την κιτρινόμαυρη εξέδρα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο αγώνα πιέζοντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι»

Μόλις στο 3΄ λεπτό η Ένωση σπατάλησε μια τεράστια ευκαιρία να βάλει τεράστια πίεση στην ΝΟΑ.

Ο Τσούμπερ εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος του Σάντος σε γύρισμα προς τα πίσω, πήρε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και βρέθηκε τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Τσαντσάρεβιτς.

Ένα λεπτό αργότερα και με την άμυνα των Αρμένιων να παραπαίει η ΑΕΚ βρήκε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσαντσάρεβιτς να αποκρούει δύσκολα κεφαλιά του Ρότα, έπειτα από σέντρα του Μάνταλου.

Τρομερή πίεση από τους παίκτες του Αλμέιδα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Η απάντηση της Νόα

Με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου η Αρμένιοι απείλησαν την άμυνα της ΑΕΚ.

Όλα ξεκίνησαν μετά το λάθος του Κάλενς, με τον Γκρεγκόριο να φεύγει τετ-α-τετ, όμως ο αμυντικός της ΑΕΚ μετά τον πρόλαβε και έκοψε πριν σουτάρει

Οι Αρμένιοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στην προσπάθεια του αμυντικού της  Ένωσης να μαρκάρει τον Γκρεγκόριο πριν την επέμβαση του Στρακόσα με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά.

Άτυχη η Ένωση…δοκάρι ο Μάνταλος

Η ΑΕΚ στάθηκε άτυχη στο 37΄ της αναμέτρησης και δεν κατάφερε να βρει το τέρμα πριν το ημίχρονο. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα αριστερά της περιοχής, έκανε τη σέντρα, ακολουθούσε ο Μάνταλος, πήρε κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Εκατοστά δίπλα η τρομερή προσπάθεια του Ελίανσον

Με την συμπλήρωση 43 λεπτών στο μάτς η Ένωση έφτασε κοντά στο γκολ. Ύστερα από την έξοχη προσπάθεια του Ελίασον ανάμεσα σε δύο στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω, σε κόρνερ.

Η Νόα κατάφερε να παγώσει και να ρίξει τον ρυθμό της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να ψάχνει μανιωδώς την κατάλληλή φάση για να ανοίξει το σκορ.

Απάντηση στα δοκάρια για τους Αρμένιους

Με την συμπλήρωση μία ώρας αγώνα η Νόα στάθηκε και εκείνη άτυχη.

Ο Μανβελιάν πλάσαρε λίγο έξω από την περιοχή και το αριστερό δοκάρι του Στρακόσα ήταν σωτήριο για την ΑΕΚ, με την μπάλα να σταματάει πάνω του. Εμφανή κενά στα χαφ και στο μεσοαμυντικό κομμάτι για την ΑΕΚ, μετά το ρίσκο που έχει πάρει.

Πρωταγωνιστής ο ορεξάτος Ρότα…

Η ΑΕΚ έψαχνε στο τέρμα που θα την έβαζε ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο 73 του αγώνα η Ένωση με πρωταγωνιστή τον Έλληνα δεξί μπάκ.

Ο Ρότα κουβάλησε, σούταρε εκτός περιοχής, με τον Τσαντσάρεβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ξανά ο Ρότα έπιασε ένα τρομερό σουτ με τον Τσαντσάρεβιτς να του λέει ξανά όχι.

Το βρήκε αργά… με τον Τσούμπερ

Η Ένωση κατάφερε στο 92 λεπτό να βρει το γκολ που έψαχνε με πρωταγωνιστή τον Ελβετό επιθετικό

Όλα ξεκίνησαν από την πολύ καλή σέντρα του Φερνάντες, που βρήκε τον Τσούμπερ, κόντρα και εκείνος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΕΚ-ΝΟΑ 1-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα – Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (70′ Χατζισαφί) – Ελίασον (63′ Φερνάντες), Σιμάνσκι (46′ Πινέδα), Λιούμπισιτς (46′ Λαμέλα), Γκατσίνοβιτς (63′ Κοϊτά) – Μάνταλος, Τσούμπερ.

Νόα (Ρουί Μότα): Τσαντσάρεβιτς – Γκονσάλο Σίλβα, Μιλίκοβιτς, Θοράριρσον, Σάντος – Γκάμπος (63′ Τσινάρι), Σανγκαρέ (74′ Μουραντιάν), Μανβελιάν (74′ Ουλάντ Ομάρ) – Φερέιρα, Γκρεγκόριο (Αΐας), Πινσόν.