ΑΕΚ ΟΦΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ 25Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΑΕΚ – ΟΦΗ 0-1: Και με τη βούλα…στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ

18.05.24 | 15:48

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο Δημοτικό Γήπεδο Ελληνικού, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Women’s Footbal League και κατέκτησε οριστικά τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Με το γκολ της Ριμπάνσκα στο 37′ οι κρητικές υπέταξαν την Ένωση στην πρώτη εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν.

Πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε ο ΟΦΗ

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν μοιρασμένο σε κατοχή. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 37′ με άψογη συλλογική ενέργεια. Η Πετερνά τροφοδότησε την Καλαμπέροβα, η οποία με διπλή προσπάθεια πάσαρε στην Ριμπάνσκα. Η Σλοβάκα από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της.

Η Ένωση δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει καθώς δεν πραγματοποίησε κάποια τελική κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να κλείνει την άμυνα του χωρίς να αφήνει κενά στις αντίπαλες παίκτριες για να επιτεθούν.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 60′. Η Στεφάτου τροφοδότησε την Πινέδα, εκείνη έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Γκούρτνερ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμούς, απείλησαν τα καρέ του ΟΦΗ, με μεγαλύτερη ευκαιρία τη κεφαλιά της Βέρας στις καθυστερήσεις, με την τερματοφύλακα να αποκρούει με το ένα χέρι.

ΣΟΚ στην ΑΕΚ με τον τραυματισμό της Καπνίση

Σοκαριστική στιγμή του αγώνα, όταν η Μαρία Καπνίση δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο και έχασε τις αισθήσεις της. Μεταφέρθηκε με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου όπου τις επανέκτησε.

ΑΕΚ – ΟΦΗ 0-1

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Τζουτζουράκη, Βέρα, Καπνίση, Μπαρτζακλή (89′ Τριανταφυλλοπούλου), Ίβιτς (56′ Χατζηνικολάου), Κόλλια, Γρηγοροπούλου (56′ Πινέδα), Στεφάτου (82′ Ασπραδάκη), Νίκα, Ντζάνη (56′ Τριβυζάκη)

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Γκούρτνερ, Κουκουλάκη (84′ Γουνάκη), Σηφάκη (46′ Κωνιωτάκη), Κυδωνάκη, Πατερνά, Πέιου, Δρακογιαννάκη, Μπριάνα, Καλαμπέροβα, Μουστάκ (90+2′ Παπακωσταντή), Ριμπάνσκα (84′ Αεράκη)