ΑΕΚ Παναθηναϊκός ποδόσφαιρο γυναικών Φωτογραφία: Instagram-panathinaikos1908

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1: Ματσάρα στα Σούρμενα σε ένα παιχνίδι θρίλερ

09.03.24 | 15:54

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Women’s Football League, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Η κατοχή του πρώτου ημιχρόνου ήταν μοιρασμένη, με τις δύο ομάδες να παίζουν passing game, ενώ οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που υπερτερούσαν σε τελικές προσπάθειες.

Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στις «πράσινες» στο 5ο λεπτό. Η Ρόγκαν τροφοδότησε με κάθετη πάσα τη Σπυριδωνίδου, η Ελληνίδα διεθνής βγήκε τετ-α-τετ με την Χατζηχαριστού, αλλά η τερματοφύλακας της Ένωσης μπλόκαρε κρατώντας ανέπαφη την εστία της. Η ΑΕΚ απείλησε με την Πινέδα στο 13′. Η Κολομβιανή επιχείρησε ένα αδύναμο σουτ εκτός περιοχής, με την Γιαννακούλη να μπλοκάρει με ευκολία.

Στο 16′ ο Παναθηναϊκός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Η Ντομόντ πάσαρε για την Νεφρού, το σουτ της οποίας πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Κακαμπούκη από ευνοϊκή θέση μέσα στη περιοχή σούταρε, αλλά η Χατζηχαριστού με ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά

Οι ομάδες μπήκαν περισσότερο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ η Ελένη Κακαμπούκη βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στην αρχή της φάσης στο χορτάρι βρέθηκε η τερματοφύλακας της Ένωσης, χωρίς να χρειαστεί αναγκαστική αλλαγή.

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και έγινε πιο πιεστική, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες. Η Τριβυζάκη από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, αλλά η Ντζάνη δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στάθηκε πολύ άτυχος, καθώς δύο σουτ της Ντομόντ σταμάτησαν στο δοκάρι της Χατζηχαριστού.

Στο 90+2′ οι «πράσινες» βρήκαν δίχτυα και άνοιξαν το σκορ. Η Σπυριδωνίδου με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ, όμως η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ.

Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από άψογη ενέργεια, η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλα από τις παίκτριες και τον πάγκο. Η Χατζηνικολάου ήταν η «χρυσή» σκόρερ, στην πρώτη της επαφή μάλιστα με την μπάλα.

ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1

AEK (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Πόρρας, Παυλοπούλου, Καπνίση, Ξυλούρη, Τριβυζάκη, Κόλλια, Στεφάτου, Τσελέντη, Πινέδα, Ντζάνη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Νεφρού, Μάια, Δημητρίου, Νταρζάνου, Ρόγκαν, Κοκοτσάκη, Ντομόντ, Κακαμπούκη, Χαμαλίδου, Σπυριδωνίδου