Φωτογραφία: Intime

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 (κ.δ. 4-5 πεν.): Νταμπλούχος ο «δικέφαλος» του Βορρά (vids)

22.05.24 | 19:03

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 5-4 (κ.δ. 1-1) στην διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το 7ο Κύπελλο στην ιστορία του.

H Παπαδοπούλου άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο» του Βορρά στο 20ο λεπτό, με την Ένωση να ισοφαρίζει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει τα ηνία.

Στη διαδικασία του πέναλτι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με πρωταγωνίστρια τη τερματοφύλακα του, Ντάνι Νόιχαους και κατέκτησε το νταμπλ.

Η Παπαδοπούλου έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ένωση ήρθε στο 8ο λεπτό. Η Τζουτζουράκη με κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή έβγαλε την Ντζάνη σε θέση βολής, με την επιθετικό της ΑΕΚ να μην μπορεί να νικήσει με πλασέ την Νόιχαους, η οποία μπλόκαρε.

Στο 20ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ έπειτα από οργανωμένη επίθεση. Η Μήτκου σέντραρε από τα αριστερά και η Παπαδοπούλου από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά, νίκησε την Χατζηχαριστού και έκανε το 1-0.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου, η Κόλλια με εκτέλεση κόρνερ βρήκε την Καπνίση μέσα στην περιοχή, η αμυντικός επιχείρησε τη κεφαλιά, η οποία πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Νόιχαους.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε την κατοχή και την αποτελεσματικότητα στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργώντας ευκαιρίες πέρασε με προβάδισμα ενός τέρματος στα αποδυτήρια.

Με υπέροχη συνεργασία ισοφάρισε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ και ισοφάρισε στο 48΄με την Στεφάτου.

Συγκεκριμένα, η Χατζηνικολάου εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πάσα της Στράντζαλη, η οποία ήταν υπό πίεση και τροφοδότησε την Στεφάτου με σκαφτή μπαλιά που πάτησε περιοχή και με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο τελικός στιγματίστηκε από τον άσχημο τραυματισμό της Μπαρτζακλή

Το γιορτινό κλίμα του τελικού χάλασε ο τραυματισμός της Μπαρτζακλή στο 63′. Η παίκτρια της ΑΕΚ συγκρούστηκε με την Χέλμβαλ στην προσπάθεια της να γίνει κάτοχος της μπάλας και μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου υποβασταζόμενη και ξεσπώντας σε κλάματα.

Οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς, δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικές, καθώς η κούραση ήταν αισθητή, με τον τελικό να οδηγείται στην παράταση.

Η διαδικασία των πέναλτι

• Η Στεφάτου ευστόχησε στην πρώτη εκτέλεση, ψηλά στο κέντρο της εστίας της Νόιχάους.
  • Η Μαρία Μήτκου με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Η Χατζηχαριστού εκτινάχτηκε χωρίς να μπορέσει να αποκρούσει.
  • Η Μαρία Καπνίση νίκησε την Νόιχαους με σουτ στην γωνία της Νόιχαους.
  • Η Χαλατσογιάννη ευστόχησε και εκείνη με δυνατό σου νικώντας την Χατζηχαριστού.
  • Η Πινέδα σημάδεψε σωστά, με την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει.
  • Η Χατζηχαριστού επέλεξε να μην πέσει στην εκτέλεση πέναλτι της Παπαδοπούλου, επιλογή που αποδείχθηκε λανθασμένη.
  • Η Νόιχαους απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι της Νίκα με το αριστερό χέρι.
  • Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με το εύστοχο πέναλτι της Κοσκερίδου.