Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-2: Πρώτη απώλεια βαθμών για τις «ασπρόμαυρες»

23.03.24 | 15:42

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ντέρμπι των «δικεφάλων» στο Ελληνικό, ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Οι Θεσσαλονικές προηγήθηκαν από νωρίς με τα δύο γκολ της Ακίντα, αλλά η Ένωση πάλεψε και πήρε τον βαθμό με σκόρερ τις Βέρα και Χατζηνικολάου.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τις «ασπρόμαυρες» στη σεζόν, καθώς οι «κιτρινόμαυρες» έγιναν οι μόνες μέχρι στιγμής που κατάφεραν να πάρουν έστω και βαθμό από το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακή εξέλιξη του σκορ στο ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο «δικέφαλος» του Βορρά πάτησε περιοχή, η Γιαννακά επιχείρησε τη κεφαλιά χωρίς όμως να απειλήσει την εστία της Χατζηχαριστού.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του 2 λεπτά αργότερα. Για το πρώτο γκολ η Γιαννακά πάσαρε για την Ακίντα μέσα την περιοχή και η Κενυάτισα έκανε το 1-0, ενώ το 2-0 πέτυχε και πάλι η ίδια μετά από ασίστ της Βαρδαλή.

Η Χατζηχαριστού έσωσε την Ένωση από τρίτο γκολ στο 18′. Η Χέλμβαλ πήρε την κεφαλιά ύστερα από γύρισμα της Γιαννακά, αλλά η τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27′ ο ΠΑΟΚ λίγο έφτασε να αγγίξει στο 0-3. Η Χέμβαλ έκλεψε από την Καπνίση, η Γιαννακά πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ της πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ένωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 44′. Η Τζουζουράκη με εκτέλεση κόρνερ βρήκε την Βέρα, η οποία με κεφαλιά νίκησε την Νόιχαους και μείωσε σε 2-1.

Η Χατζηχαριστού στο 50′ έσωσε και πάλι την εστία της. Η Γιαννακά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η Βαρδαλή στην καρδιά της άμυνας πήρε τη κεφαλιά, αλλά η διεθνής τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτριες στο 53′. Η Μαρκέλλα Κοσκερίδου είδε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης μετά από μαρκάρισμα στην Στεφάτου, γεγονός που την έκανε να ξεσπάσει σε κλάματα. Η παίκτρια είχε ήδη κίτρινη. Με την αποχώρηση της ο προπονητής της, Θαλής Θεοδωρίδης, την παρηγόρησε.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 72′, εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή. Η Στεφάτου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στην Χατζηνικολάου και εκείνη με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Παρόντες στο γήπεδο ήταν τα αδέρφια Ίβιτς, καθώς η κόρη του Ίλια, Μίλα Ίβιτς, αγωνίζεται στην Ένωση. Στο γήπεδο βρέθηκε επίσης και ο Ντέμης Νικολαΐδης.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-2

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Xατζηχαριστού, Ξυλούρη, Βέρα, Καπνίση, Παυλοπούλου, Τζουτζουράκη, Κόλλια, Στεφάτου, Τσελέντη, Πινέδα, Ντζάνη

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Φεραντάνς, Μήτκου, Κοσκερίδου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή, Γιαννακά, Ακίντα, Χέλμβαλ