Superleague 2

ΑΕΚ Β’ – ΑΕΛ 3-3: Η Ένωση… ξέρανε την ομάδα του Δερμιτζάκη στο 90+4′

30.03.24 | 16:02

Η ΑΕΛ μπορεί να κρατούσε το τρίποντο μέχρι το 90+4′ όμως είδε την ΑΕΚ Β’ να την ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με το γκολ του Τιέι και να την κρατά μακριά από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, με το 3-3 σε ένα εξαιρετικό ματς να είναι το τελικό σκορ.

Η ΑΕΛ είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Πλέγα στο 33′, με τον Θεοχάρη να του λέει «όχι» με εξαιρετική επέμβαση. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μαχαίρα στο 44′, όμως η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με σουτ του Παπαγεωργίου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δερμιτζάκη ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να γυρίσει το ματς με σουτ του Πεντρόσο στο 57′, με τον Ζίνι να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2 στο 75′ .

Ο Βλιώρας με σουτ στο 85′ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΛ, όμως η ΑΕΚ Β’ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Τιέι σκόραρε στο 90+4′ και στέρησε από τους φιλοξενούμενους τη νίκη.

ΑΕΚ Β’ – ΑΕΛ 3-3

Ενδεκάδες:

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κάτσικας (64′ Παυλίδης), Λαμαράνα (64′ Ρουκουνάκης), Φοφανά (64′ Γκολφίνος), Χριστόπουλος (74′ Τιέι), Μαχαίρας, Ζίνι, Θεοδωρίδης (58′ Σαμπανάτζοβιτς).

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (70′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (84′ Γ. Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα, Νίνο (58′ Κοσσονού), Πεντρόσο (84′ λ.τ Βλιώρας), Κ. Παπαγεωργίου (70′ Θωμαΐδης), Μαυριάς.