Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1: Μοιρασιά στη Λάρισα

15.05.24 | 17:55

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν ΑΕΛ και Μακεδονικός που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για την 9η αγωνιστική των playoffs της Super League 2.

Οι «βυσσινί» άνοιξαν το σκορ στο 26’ με το Πεντρόζο, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Γρηγοριάδης έφερε το ματς στα ίσια.

Άνοιξε το σκορ ο Πεντρόσο… απάντησε ο Γρηγοριάδης

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησε να απειλήσει με τον Πεντρόσο στο 10’ και στο 15’ , αλλά ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού, Περντέου, μπλόκαρε.

Ωστόσο την τρίτη φορά που Πεντρόσο βρέθηκε σε απόσταση βολής δεν χαρίστηκε… συγκεκριμένα στο 26’ ο Παπαδόπουλος έκανε την σέντρα και ο παίκτης των «βυσσινί» με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση του Μακεδονικού ήρθε δέκα λεπτά αργότερα ο Γρηγοριάδης βρήκε τον κενό χώρο, πλάσαρε φέρνοντας το ματς στα ίσια. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ανομβρία στο Β’ μέρος

Στο δεύτερο μέρος ΑΕΛ κυριάρχησε και προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι αλλά ο Περντέου είπε… όχι στις ευκαιρίες των Καλουτσικίδη 58’, Μιλιτιάδη 70’ και Πεντρόσο. Τελικά γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έμειναν στην ισοπαλία.

ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Παπαδόπουλος, Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Αντράντα (78′ Νινίκας), Στίνα (62′ Τσουμάνης), Μαυριάς (85′ Βλιώρας), Νίνο (62′ Μιλτιάδης), Πεντρόσο.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Γρομητσάρης, Μπουκουβάλας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Μελετίδης (61′ Ζαφειράκης), Χάσεκ, Ραμίρεζ (78′ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης (Παναγιωτούδης), Γρηγοριάδης, Σιμόνι (83′ Χερίδης).