Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Αυστρία – Τουρκία 1-2: Με ήρωες Ντεμιράλ και Γκιουνόκ στους «8» η Τουρκία

02.07.24 | 23:55

Η Τουρκία επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας για τους «16» του Euro 2024, σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και συγκινήσεις.

Οι Τούρκοι εξασφάλισαν την πρόκριση χάρη σε δύο γκολ του Μερίχ Ντεμιράλ αλλά και την μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα τους Γκιουνόκ Μερτ, ενώ η Αυστρία κατάφερε να μειώσει με τον Μίκαελ Γκρέγκοριτς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αντίπαλος της ομάδας του Βιτσέντζο Μοντέλα στους «8» θα είναι η Ολλανδία.

Προβάδισμα από τα αποδυτήρια

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τουρκία, που πήρε το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό. Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αρντά Γκιουλέρ, η μπάλα πήρε μια απρόβλεπτη τροχιά, μπερδεύοντας την άμυνα της Αυστρίας. Ο Μερίχ Ντεμιράλ βρέθηκε στη σωστή θέση και με προβολή άνοιξε το σκορ, βάζοντας φωτιά στις εξέδρες.

Η Αυστρία παραλίγο να απαντήσει άμεσα. Στο 3ο λεπτό, ο Κρίστιαν Μπαουμγκάρτνερ επιχείρησε διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για τους Αυστριακούς, που έδειξαν από την αρχή ότι δεν θα εγκαταλείψουν εύκολα τη μάχη.

Στο 19ο λεπτό, ο Γκιουλέρ επιχείρησε φιλόδοξη προσπάθεια από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 25ο λεπτό, η Τουρκία είχε άλλη μια ευκαιρία με κεφαλιά του Ντεμιράλ, που όμως πέρασε άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Τουρκία να ισορροπεί το παιχνίδι και να διατηρεί το προβάδισμα.

Η πίεση της Αυστρίας

Η Αυστρία συνέχισε να πιέζει και στο 47ο λεπτό, ο Μπαουμγκάρτνερ έκανε το γύρισμα και ο Γκρέγκοριτς πλάσαρε άουτ, αν και η μπάλα είχε ήδη βγει στο γύρισμα. Στο 51ο λεπτό, οι Αυστριακοί έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν ο Αρναούτοβιτς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκιουνόκ, ο οποίος απέκρουσε με το σώμα του, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Το ξανά έκανε ο Ντεμιράλ

Στο 59ο λεπτό, η Τουρκία έκανε το 2-0 με τρομερή κεφαλιά του Ντεμιράλ, που κυριάρχησε ανάμεσα σε δύο στόπερ. Ήταν το παιχνίδι της ζωής του Ντεμιράλ, ο οποίος με την απόδοσή του καθοδήγησε την ομάδα του προς τη νίκη.

Η αντεπίθεση της Αυστρίας

Η Αυστρία αντέδρασε στο 66ο λεπτό, μειώνοντας σε 2-1 με τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος, μετά από κεφαλιά του Ντάνσο στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Αυστριακών.

Στο 69ο λεπτό, η Αυστρία είχε άλλη μια ευκαιρία, όταν ο Μπαουμγκάρτνερ βρήκε τον Γκρέγκοριτς στην πλάτη της άμυνας, αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο Γκιουνόκ Μερτ .

Απίστευτη επέμβαση ο Γκιουνόκ

Η Τουρκία προσπάθησε να κάνει το 3-1 στο 90+4’ με τον Γιλμάζ, ο οποίος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά ο Αυστριακός πορτιέρο Πεντς έκανε μια σπουδαία επέμβαση. Τη δική της μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση είχε η Αυστρία στο 90+5’, όταν μετά από σέντρα στην περιοχή ο Μπαουμγκάρτνερ έκανε την κεφαλιά και ο Τούρκος  Γκιουνόκ Μερτ έδιωξε σε κόρνερ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Τούρκους να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκρισή τους, στα προημιτελικά του Euro, που επιστρέφουν μετά το 2008.

Αυστρία – Τουρκία 1-2

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Μουένε (46’ Πρας), Λίνχαρτ (64’ Βέμπερ), Ντάνσο, Πος, Ζάιβαλντ, Λάιμερ (64’ Γκρίλιτς), Ζάμπιτσερ, Σμιντ (46’ Γκρέγκοριτς), Μπαουμγκάρντνερ, Αρναούτοβιτς.

Τουρκία (Βιντσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μούλντουρ, Ντιμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντίογλου, Γιουκσέκ (58’ Οζκάν), Αϊχάν, Κοκτσού (83’ Καχβετσί), Γιλμάζ, Γιλντίζ (78’ Γιοκουσλού), Γκιουλέρ (78’ Ακτούρκογλου)