Ο Ιωαννίδης Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA LEAGUE

Άγιαξ – Παναθηναϊκός 0-1 (13-12 πεν.): Κρίμα κι άδικο να αποκλειστεί έτσι! (video)

16.08.24 | 00:19

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλύτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Άγιαξ, ωστόσο ήταν άτυχος στη συναρπαστική διαδικασία των πέναλτι, καθώς παρά το γεγονός ότι ο Τετέ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους» ο «Άιαντας» κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα play offs του Europa League.

Ο Βραζιλιάνος σκόραρε στο 89′ κι έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο στη… ρώσικη ρουλέτα το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 13-12!

Με αυτόν τον τρόπο οι «πράσινοι» θα αγωνιστούν στα play offs του Conference League κόντρα στη Λανς, ενώ από την άλλη ο Άγιαξ θα παίξει με τη Γιαγκελόνια για τα play offs του Europa League.

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο

Ο Άγιαξ απείλησε πολύ γρήγορα τον Παναθηναϊκό, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντραγκόσφσκι αναγκάστηκε να αποκρούσει το σουτ του Φιτζ-Γιμ μετά από ωραία δημιουργία του Φορμπς.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο, όμως, δεν έχασε τη συνοχή και την ψυχραιμία της και για επόμενα δέκα περίπου λεπτά ταλαιπώρησε τους γηπεδούχους με ένα υποδειγματικό πρέσινγκ. Στο διάστημα αυτό, και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε τη δική του μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να μην καταφέρνει να πλασάρει και τους “πράσινους” να ζητούν πέναλτι στην παρέμβαση του Χάτο πάνω στον Έλληνα επιθετικό.

Στο 15΄, ο Μπακασέτας βρήκε τον χώρο να δοκιμάσει το αριστερό του εκτός περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και άστοχο.

Το επόμενο κομμάτι του αγώνα άνηκε στον Άγιαξ, που εκμεταλλεύθηκε τους χώρους που βρήκε και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις. Στο 18΄, ο Γιεντβάι επενέβη καθοριστικά προ του Άκπομ, μετά από νέα ενέργεια του… μόνιμου πονοκεφάλου Φορμπς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο πρώην φορ του ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή, σε πολύ επικίνδυνο σημείο, αλλά Κώτσιρας και Ντραγκόφσκι τον σταμάτησαν. Στο 26΄, ο Σούταλο βρέθηκε ολομόναχος στην “καρδιά” της περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά δε μπόρεσε να στείλει εντός εστίας την προβολή του.

Ο “Αίαντας” δεν έριχνε με τίποτα ταχύτητα σε εκείνο το σημείο, και στο 29΄ απώλεσε ευκαιρία μεγαλύτερη από όλες τις προηγούμενες, με τον Ιωαννίδη να μπλοκάρει στη γραμμή της εστίας την κεφαλιά του Άκπομ. Ο καταιγισμός του Άγιαξ συνεχίστηκε με τον Μπεργκχάους να εισβάλλει στην περιοχή (33΄) και να στέλνει ένα εκπληκτικό τελείωμα από δύσκολη θέση στο δοκάρι του Ντραγκόσφσκι.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να “παγώσει” το ρυθμό και να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του.

Λίγο έλειψε, όμως να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πιο ακατάλληλο χρονικό σημείο, με τον Ντραγκόφσκι να νικά τον Άκπομ σε δύο ιδιαίτερα απαιτητικές περιπτώσεις, στο 44΄και στο 45΄.

«Σφυροκόπησε» αλύπητα στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός

Τη πρώτη την βρήκε στο 55΄, όταν ο Τζούρισιτς βγήκε απέναντι στον Πασβίρ αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας με εμπνευσμένη προσπάθεια, έστειλε την μπάλα λίγο έξω σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Αμέσως μετά, ο Τέιλορ απάντησε, αναγκάζοντας τον Ντραγκόφσκι σε μια ακόμη σπουδαία επέμβαση. Στο 63΄, οι “πράσινοι” απείλησαν ξανά με Τσέριν και Ίγκνασον σε φάση διαρκείας.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι φάσεις μειώθηκαν. Ενώ το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, με τον Άγιαξ να μοιάζει ασφαλής και τον Παναθηναϊκό ανήμπορος να τον αιφνιδιάσει, όλα άλλαξαν την τελευταία στιγμή.

Στο 88΄, οι γηπεδούχοι βρήκαν για δεύτερη φορά το δοκάρι του Ντραγκόφσκι, και αμέσως μετά, ο Τετέ με υποδειγματικό, ενδεικτικό της κλάσης του τελείωμα, πάγωσε τη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, στέλνοντας και το ματς στην παράταση.

Η παράταση δεν άλλαξε τίποτα

Ο Βραζιλιάνος, φρέσκος και με την ψυχολογία στα ύψη, πλησίασε στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 98΄. Στο 102΄, οι φίλοι του Παναθηναϊκού έμειναν χωρίς ανάσα για λίγα δευτερόλεπτα, όμως το γκολ του Μπερτράντ Τραορέ ακυρώθηκε.

Στο υπόλοιπο του επιπλέον ημιώρου, οι δύο ομάδες παρουσίασαν, ίσως και λόγω κούρασης και διακυβεύματος, μια πιο συντηρητική εικόνα, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στη ρώσικη ρουλέτα, η οποία ήταν από τις πιο ψυχοφθόρες και συγκλονιστικές που έχουμε παρακολουθήσει, με δυσάρεστη κατάληξη για την ελληνική ομάδα.