Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Αιγάλεω – Διαγόρας Ρόδου 1-1: Πήραν το «Χ» στο τέλος οι νησιώτες

08.04.24 | 17:00

Το Αιγάλεω υποδέχτηκε τον Διαγόρα Ρόδου για την 4η αγωνιστική των playouts του Β’ ομίλου της Superleague 2, σε ένα ματς βαθμολογικά αδιάφορο καθώς και οι δύο είναι σε καλή θέση για την παραμονή στην κατηγορία, με τους γηπεδούχους να χάνουν τους τρεις βαθμούς μέσα από τα χέρια τους, καθώς στην τελευταία φάση του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1.

Αμφότερες παρέμειναν στις πρώτες δύο θέσεις, με το Αιγάλεω πρώτο (20 β.) και τον Διαγόρα ακριβώς πίσω με έναν βαθμό διαφορά.

Αδιάφορο το πρώτο μέρος

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες, χωρίς να έχουμε κάποια ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες στα πρώτα 20 λεπτά. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν δύο καλές φάσεις στο 25′ και το 27′, με σουτ των Μπουλάρι και Μπάμπη, αλλά αμφότερα δεν ανησύχησαν τον Λαδά.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς στα τελευταία λεπτά και έφτασαν μέχρι τα καρέ του Κυρίτση σε κάποιες φάσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Διαγόρας

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω μπήκε δυναμικά και δημιούργησε από νωρίς κάποιες ευκαιρίες, ενώ στο 47′ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής Αναστασόπουλος. Τελικά, στο 59′ Καρρίκι και Μίσκου συνεργάστηκαν όμορφα, με τον δεύτερο να βρίσκει τον Μπουλάρι και αυτός με προβολή να κάνει το 1-0.

Ο Διαγόρας έψαξε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με μεγαλύτερη ευκαιρία το σουτ του Μανιά στο 79′ όπου ο Κυρίτσης απέκρουσε με τα πόδια. Εν τέλει, στο 90+4′ ο Λεσάι με σουτ νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αιγάλεω – Διαγόρας Ρόδου 1-1

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Καρρίκι, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης (81′ Μίκο), Γαρουφαλιάς (56′ Κωνσταντακόπουλος), Σταμένκοβιτς (56′ Μίσκου) Ναζίμ (56′ Ραμίρεζ), Μπουλάρι, Νταβιώτης (46′ Βάρκας)

Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Νικόλης, Δημητρίου (80′ Δημόπουλος), Σταματούλλας, Παπατόλιος, Μασούρας (68′ Βολάκης), Τσιαντούλας (80′ Λούκιτς), Αντεσίνα (80′ Ταχματζίδης), Λεσάι, Μανιάς