Superleague 2

Αιολικός – ΑΕΚ Β’ 2-0: «Κλείδωσε» την παρουσία της στα playoffs η Ένωση

04.03.24 | 16:58

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αιολικού «κλειδώνοντας» την παρουσία της στα playoffs, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League 2 του Α’ ομίλου.

O Αιολικός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και δέχθηκε ακόμα μια βαριά ήττα παραμένοντας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ σημειώθηκε μόλις στο 3ο λεπτό. Το σουτ του Μαχαίρα απέκρουσε ο Ντόκιτς.

Στο 16′ η Ένωση πάτησε περιοχή, ο Λαμαράνα επιχείρησε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του Αιολικού μπόρεσε να απομακρύνει. Εν συνεχεία το σουτ του Μαχαίρα δεν δυσκόλεψε τον Ντόκιτς.

Ο Αιολικός παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στη προσπάθεια του Ντίμοφ να απομακρύνει στο 33ο λεπτό, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Η ομάδα της Μυτιλήνης στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να κρατήσει συμπαγή την άμυνα της και να δημιουργήσει αντεπιθέσεις. Αντίθετα η Ένωση ήταν περισσότερο επιθετική, κρατούσε την μπάλα, πατούσε περιοχή, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματική.

Ο Χρυσόπουλος άνοιξε το σκορ και άλλαξε τη ροή του αγώνα

Το σκορ του αγώνα άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με στατική φάση στο 52′. Ο Μαχαίρας με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Χρυσόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει ψηλά, με τον Αιολικό παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ να μην οργανώνει την επίθεση του.

Η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 80′. Ο Ζάκαριτς εκμετελέυτηκε το λάθος του Χρυσόπουλου στη μεσαία γραμμή, πήρε μέτρα, επιχείρησε το πλασέ αλλά ο Θεοχάρης απέκρουσε σωτήρια.

Την χαμένη ευκαιρία του Αιολικού εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και κλείδωσε τη νίκη

Ο Αιολικός πλήρωσε τη χαμένη ευκαιρία να ισοφαρίσει και δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 82′. Ο Φοφανά με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Γκολφίνος τετ α τετ, με τον παίκτη να πλασάρει και να σημειώνει το τελικό 2-0.

Αιολικός – ΑΕΚ Β’ 0-2

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Ιγκνιάτοβιτς (63′ Κολλαράς), Ντίμοφ, Καρανίκας, Σρίνιτς (83′ Κριμιτζάς), Μπενίτεζ (83′ Νούλας), Τριανταφυλλάκος, Γιόκε (63′ Μπαλογιάννης), Ζάκαριτς, Ζιβογίνοβιτς.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κανελλόπουλος, Λαμαράνα (72′ Σαμπανάτζοβιτς), Φοφανά, Μαχαίρας (85′ Τιεί), Ρουκουνάκης (46′ Χριστόπουλος), Τζούντα Γκαρσία, Θεοδωρίδης (72′ Γκολφίνος).