Αϊτάνα Μπονμάτι: To αστέρι της Μπαρτσελόνα που κατέκτησε τα πάντα, στα χνάρια του Λιονέλ Μέσι
Τα χνάρια του Λιονέλ Μέσι ακολουθεί η Αϊτάνα Μπονμάτι κατακτώντας τα πάντα μέσα στο 2023. Η FIFA την Δευτέρα 15/1 τη βράβευσε ως την καλύτερη ποδοσφαιρίστρια, ενώ λίγο καιρό πριν έγινε κάτοχος της Χρυσής Μπάλας.
Η προηγούμενη χρονιά, ήταν η χρονιά της. Η 25χρονη της Μπαρτσελόνα έγινε κάτοχος του Champions League, του πρωταθλήματος Ισπανίας αλλά και του Super Cup.
Oνειρική ήταν και η πορεία της με την Εθνική Ισπανίας με την οποία κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο, στον μεγάλο τελικό κόντρα στην Αγγλία, ο οποίος σημαδεύτηκε από το χωρίς συγκατάθεση φιλί του προέδρου της Ισπανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας στην Τζένι Χερμόσο και τα όσα ακολούθησαν.
Aitana Bonmatí is The Best Women’s Player 🌟
She won it 𝐀𝐋𝐋 in 2023:
▪️ World Cup
▪️ World Cup Golden Ball
▪️ Champions League
▪️ Liga F
▪️ Spanish Super Cup
▪️ Ballon d’Or
▪️ UEFA Player of the Year
▪️ The Best Player pic.twitter.com/9c13JSaNhJ— B/R Football (@brfootball) January 15, 2024
Το έκανε όπως… ο Μέσι
Η χαφ της Μπαρτσελόνα πήρε τη Χρυσή Μπάλα και πλέον είναι κάτοχος και του FIFA Best Awards για το 2023. Η Μπονμάτι συγκέντρωσε 52 βαθμούς αφήνοντας στη 2η θέση την Λίντα Καϊσέδο με 40 βαθμούς και στην 3η την Τζένιφερ Ερμόσο με 36, κατακτώντας όλους τους ατομικούς τίτλους που θα μπορούσε να έχει κατακτήσει.
Η Ισπανίδα διαδέχθηκε την συμπαίκτρια της, Αλέξια Πουτέγιας, που ήταν η προηγούμενη κάτοχος των τίτλων επί δύο συνεχόμενες χρονιές. Και οι δύο ποδοσφαιρίστριες είναι δημιουργήματα της Μασία και όπως φαίνεται ακολουθούν τα βήματα του Λιονέλ Μέσι, με πολλές διακρίσεις και επιτεύγματα στην μέχρι τώρα καριέρα τους.
🏡 Masia d’Or ✨
🌟 Aitana Bonmatí
🌟 Alexia Putellas
🌟 Leo Messi pic.twitter.com/OQnZ7kmnS6— FC Barcelona Femení (@FCBfemeni) October 31, 2023
Η Μπονμάτι έχει πετύχει συνολικά με την Μπαρτσελόνα 85 γκολ από τη σεζόν 2015-16. Την ίδια χρονιά οδήγησε την Β ομάδα στην κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας.
Κατά τη διάρκεια εκείνης της σεζόν έκανε το ντεμπούτο της με την πρώτη ομάδα στο Κύπελλο και το καλοκαίρι του 2016 μετακινήθηκε οριστικά. Ήταν μέλος της πρώτης ομάδας στην ιστορία του συλλόγου που κατέκτησε το Women’s Champions League, και το τρεμπλ.