Ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ, μεγάλες νίκες γοήτρου για Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και ΟΦΗ Φωτογραφία: Intime

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ, μεγάλες νίκες για Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και ΟΦΗ

05.02.24 | 16:25

Η 14η αγωνιστική της Women’s Football League ολοκληρώθηκε και ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το αήττητο, επικρατώντας με 1-0 της Ολυμπιάδας Υμηττού.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε επί του ΑΟ ΡΕΑ, ενώ ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες με τεσσάρα κόντρα στον Βόλο. Η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας, νικώντας τον Αστέρα Τρίπολης. Η Καστοριά πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στις Νέες Ατρομήτου, ενώ η Λάρισα συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τις Σειρήνες Γρεβενών. Το θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα Καρδίτσα και Τρίκαλα βρήκε νικήτριες τις Τρικαλινές.

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η ΑΕΚ πήρε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τον ΑΟ ΡΕΑ. Αντίθετα, η ομάδα της Τρίπολης, παρά τη θετική εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς και δεχόμενη την ήττα έπεσε την 7η θέση του πρωταθλήματος. Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τζουτζουράκη (11′) και Κόλλια (33′).

ΠΑΟΚ – Ολυμπιάδα Υμηττού 1-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της Ολυμπιάδας Υμηττού κάνοντας το 14/14 συνεχίζοντας αήττητος την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Αν και κυρίαρχος του παιχνιδιού ο «δικέφαλος του Βορρά» βρήκε τη λύση με το «χρυσό» γκολ της Μήτκου. Στο 10ο λεπτό, η διεθνής πήρε το ριμπάουντ μετά από χαμένο τετ α τετ της Χέλμβαλ, και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0 χαρίζοντας στην ομάδα της το πολύτιμο τρίποντο.

Παναθηναϊκός – ΑΟ ΡΕΑ 3-1

Αν και ο ΑΟ ΡΕΑ προηγήθηκε από το δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ της Μπράμε, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ και πήρε την νίκη με 3-1. Το «τριφύλλι» κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά της Κακαμπούκη έπειτα από σέντρα της Ντομόντ στο 25′. Στο 48′ έπειτα από γέμισμα της Σιδηρά και γύρισμα της Σπυριδωνίδου, η Χαμαλίδου με μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε και πάλι η Χαλαμίδου στο 70΄. Η Σπυριδωνίδου εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα της Δημητρίου, κέρδισε μια κόντρα, πάτησε περιοχή και πάσαρε στην μεσοεπιθετικό που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΦΗ – ΒΟΛΟΣ 4-0

Ο ΟΦΗ επικράτησε του Βόλου με 4-0, ενώ μέσα σε τρία λεπτά κλείδωσε το τρίποντο. Συγκεκριμένα οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κρητικές πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο με μόνο στόχο να πάρουν την νίκη και μέχρι το 49′ είχαν πετύχει ήδη τρία γκολ. Το «πάρτι» ξεκίνησε η Καλαμπέροβα στο 46′. Δύο λεπτά αργότερα η Ριμπάνσκα έκανε το 2-0, ενώ μέσα σε κάτι δευτερόλεπτα η Μουστάκ σημείωσε και τρίτο τέρμα για τον ΟΦΗ. Το τελικό 4-0 πέτυχε και πάλι η Ριμπάνσκα στο 62′.

Καστοριά ΓΠΟ – Νέες Ατρομήτου 2018 3-1

Η Καστοριά πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στις Νέες Ατρομήτου ανεβάζοντας την στην 10η θέση. Αντίθετα οι Νέες Ατρομήτου έπεσαν στην 8η θέση. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ναφούλα, Μάρκου και Προξένου για τις γηπεδούχες, ενώ για τις Νέες η Τζόρτζεβιτς.

Σειρήνες Γρεβενών – ΑΕΛ 0-1

Η Λάρισα έφυγε νικήτρια από τα Γρεβενά με το γκολ της Ζέλεβα στο 20ο λεπτό. Βαθμολογική ανάσα για τις φιλοξενούμενες σκαρφαλώνοντας στην 9η θέση, με τις γηπεδούχες να παραμένουν στην 13η.

Ελπίδες Καρδίτσας – Τρίκαλα 0-3

Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν επί των Ελπίδων Καρδίτσας με σκορ 3-0. Οι φιλοξενούμενες πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 8ο η Κεχαγιά με κεφαλιά έκανε το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα την ομάδα της. Στο δεύτερο ημίχρονο τα γκολ των Σμιλίκοβιτς (64’) και Στεργιούλη (73’) διαμόρφωσαν το τελικό 0-3. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η 12χρονης παίκτρια των Τρικάλων, Ελένης Παππά, έκανε το ντεμπούτο της στην Α’ Εθνική.