Φωτογραφία: Eurokinissi

Άλκμααρ – Άρης 2-1: Καλό το πρώτο δείγμα παρά την ήττα

24.07.24 | 21:22

Στο πρώτο του φιλικό της φετινής προετοιμασίας, ο Άρης αντιμετώπισε την Άλκμααρ στην Ολλανδία, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 2-1 χάρη στα γκολ των Μπουρμίστερ και Πενέτρα. Για τους «κιτρινόμαυρους» σκόραρε ο Σαμόρα.

Ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές, με τους περισσότερους να έχουν καλή εικόνα. Αρκετά απειλητικοί οι επιθετικοί των «κιτρινόμαυρων», κυρίως στο πρώτο μέρος, ενώ αμυντικά ήταν σταθεροί, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη και χωρίς να απειληθούν με πολλές φάσεις.

Στον πάγκο ήταν και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Άρη, Πιόνε Σίστο ο οποιός δεν αγωνίστηκε καθώς μόλις σήμερα ενσωματώθηκε με την υπόλοιπη αποστολή.

Δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά τον Άρη ο Σαβέριο από την «βούλα»

Το ματς ξεκίνησε με τον Άρη να κερδίζει από πολύ νωρίς πέναλτι μετά από άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Σαβέριο. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο γκολκίπερ της Άλκμααρ τον «διάβασε» αποκρούοντας στην αριστερή του γωνία.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου συνέχισαν να δείχνουν καλή εικόνα στα πρώτα λεπτά, με ένα σουτ του Φετφατζίδη στο 12’ να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια των Ολλανδών και άλλο ένα λίγα λεπτά αργότερα του Σαμόρα να δυσκολεύει τον Βερχουλστ.

Προηγήθηκαν οι Ολλανδοί

Στο 21’ η Άλκμααρ κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ μετά από λάθος του Βέλεθ. Ο Μπουρμίστερ έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς.

Απάντησαν με Σαμόρα οι «κιτρινόμαυροι»

Στη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Άρης βρήκε απάντηση και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σαμόρα, μετά από κλέψιμο της μπάλας και εξαιρετική ενέργεια του Μοντόγια.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, χωρίς να υπάρχουν φάσεις και το ημίχρονο να λήγει στο 1-1.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου στο πρώτο μέρος είχαν πολύ καλή παρουσία κυρίως επιθετικά δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες ευκαιρίες, αλλά και αμυντικά πέρα από το γκολ που δέχτηκαν και ακόμη μία-δυο φάσεις δεν απειλήθηκαν.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης δεν μπήκε όπως στο πρώτο, με τα πρώτα λεπτά να μην έχουν πολλές επικίνδυνες ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες.

Στο 66’ ήρθε η πρώτη καλή φάση του δεύτερου ημιχρόνου για την Άλκμααρ, με τον Φατόρε να σώζει την ομάδα του.

Πήρε ξανά το προβάδισμα η Άλκμααρ

Δύο λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί πήραν ξανά το προβάδισμα με κεφαλιά του Πενέτρα από το σημείο του πέναλτι.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου απάντησαν γρήγορα στο γκολ με μια εξαιρετική ευκαιρία του Πάβιτσιτς, του οποίου η κεφαλιά δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα των Ολλανδών, Βιρτζίνια.

Μέχρι το τέλος του ματς οι παίκτες του Άρη είχαν ακόμη κάποιες καλές στιγμές όπως ένα σουτ του Παναγίδη και άλλο ένα του Μοντόγια αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκορ.

Στο 89′ η Άλκμααρ είχε μια εξαιρετική ευκαιρία να κάνει το 3-1 αλλά το σουτ του Κάσιους σταμάτησε στο δοκάρι.

Άλκμααρ – Άρης 2-1

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Βέλεθ (55’ Ρόουζ), Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Ζουλ (69’ Πάβισιτς), Μοντόγια (90′ Μεμέτογλου), Γκαρθία (55’ Πάρντο), Φετφατζίδης (55’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο (55’ Παναγίδης), Σαμόρα (75’ Μορόν).