Ο Φεράν Τόρες σκοράρει και πανηγυρίζει Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Αλβανία – Ισπανία 0-1: Το απόλυτο με Φεράν Τόρες η «φούρια ρόχα» και αποκλεισμός για τους Αλβανούς

24.06.24 | 23:53

Η Ισπανία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αλβανία που έψανχε βαθμούς και πήρε τη νίκη με 1-0 με το γκολ του Φεράν Τόρες από το 13ό λεπτό της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση με το απόλυτο στον όμιλο με 3/3.

Οι παίκτες του Ντε Λα Φουέντε δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στο αξιόμαχο σύνολο του Σιλβίνιο, που προσπάθησε, είχε κάποιες καλές στιγμές όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Euro 2024.

Η Ισπανία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές κόντρα στην Αλβανία που έψαχνε βαθμούς για να κυνηγήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2024. Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε όμως δεν έδειξε να αντιμετωπίζει ζητήματα και επέβαλε το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μάλιστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φεράν Τόρες στο 13ό λεπτό, μετά από ασίστ του Ντάνι Όλμο.

Στα επόμενα λεπτά η «φούρια ρόχα» συνέχισε στο ίδιο τέμπο απειλώντας την εστία του Στρακόσια. Πρώτα ο Φεράν Τόρες και λίγο μετά ο Χοσέλου όμως αν και είχαν ευκαιρίες δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Η Αλβανία δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα ούτε να φτάσει κοντά στα καρέ του Ράγια, με το μακρινό σουτ του Ασλάνι που εξουδετερώθηκε να είναι η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Σιλβίνιο.

Πίεση από τους Αλβανούς – Κράτησε η Ισπανία

Στο δεύτερο μέρος η Αλβανία μπήκε πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πιέσει και να φτάσει κοντά σε ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Οι αλλαγές του Σιλβίνιο βοήθησαν, με τον Μπρόγια να κάνει αισθητή την παρουσία του και να βλέπει τον Ράγια με μία δύσκολη επέμβαση να του λέει «όχι» στο 64′.

Στα επόμενα λεπτά η Αλβανία μετά και τις αλλαγές του Σιλβίιο έκανε μία προσπάθεια για να ισοφαρίσει, οι Ισπανοί όμως δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα και πήραν τη νίκη με 1-0 με το απόλυτο στον όμιλο.

Αλβανία – Ισπανία 0-1

Αλβανία: Στράκοσια, Μπαλίου, Αγέτι, Τζιμσιτί, Μιτάι, Λάτσι(70′ Μπερίσα), Ραμαντάνι, Ασλάνι, Ασάνι(81′ Μούτσι), Μπαϊράμι(70′ Χότζα), Μανάϊ(59′ Μπρόγια).

Ισπανία: Ράγια, Νάβας, Βιβιάν, Λαπόρτ(46′ Λε Νορμάντ), Γκριμάλδο, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Τόρες(72′ Γιαμάλ), Όλμο(84′ Άλεξ Μπαένα), Οϊαρθάμπαλ(61′ Φερμίν Λόπες), Χοσέλου(72′ Μοράτα).