Ο Όρελ Γκρίνφελντ στο ματς Άρης-ΠΑΟΚ Φωτογραφία: Intime

Διαιτησία

«Αν έβαζε γκολ ο Άρης θα είχαμε πρόβλημα»

20.05.24 | 11:04

Γράφει: Avatar photo

Ο Όρελ Γκρίνφελντ προβλημάτισε ιδιαίτερα τον παρατηρητή διαιτησίας Δημήτρη Θάνο για την απόφαση του να δείξει στο 78ο λεπτό του ντέρμπι Άρης-ΠΑΟΚ (1-2) τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μιχαηλίδη και πρόωρα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια για το φάουλ που έκανε στον Μορόν στο κέντρο του γηπέδου.

Ο πρώην ρέφερι είπε στον Ισραηλινό διαιτητή μετά τη λήξη της αναμέτρησης το εξής:

«Θα δω ξανά τη φάση πριν στείλω την έκθεση μου στην επιτροπή διαιτησίας αλλά έχω αμφιβολία. Γιατί έδειξες δεύτερη κίτρινη;»

Ο Γκρίνφελντ απάντησε: «Ήταν τακτικό φάουλ. Ήθελε να τον ανατρέψει. Δεν είχε πρόθεση να πάει προς την μπάλα».

Σύμφωνα με πληροφορίες ο Θάνος αμφιβάλει και για την πρώτη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο αμυντικός του ΠΑΟΚ.

Θεωρεί ότι το φάουλ έκανε παίκτης του Άρη στον Μιχαηλίδη και όχι το αντίθετο!!!

Στην φάση του 78ου λεπτού στάθηκε και ο τέταρτος διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος, ο οποίος είπε στον Γκρίνφλεντ:

«Αν έμπαινε το γκολ του Άρη στις καθυστερήσεις θα είχαμε θέματα…

Ο ΠΑΟΚ θα φώναζε για τη δεύτερη κίτρινη και την αποβολή του Μιχαηλίδη». Ο διεθνής ρέφερι συμφώνησε και την άποψη του Θάνου γιατί επρόκειτο για ένα απλό φάουλ στο κέντρο που δεν ανέκοψε υποσχόμενη επίθεση του Άρη.

«Έχεις προσωπικότητα elite διαιτητή»

Ο Θάνος έμεινε ευχαριστημένος από τις αποφάσεις του Ισραηλινού διαιτητή στις υπόλοιπες φάσεις του αγώνα.

Είπε στον Γκρίνφελντ: «Κράτησες το παιχνίδι γιατί έχεις προσωπικότητα elite διαιτητή.

Αυτό το έδειξες στον αγωνιστικό χώρο με τη γλώσσα του σώματος σου».

Ο Γκρίνφελντ απάντησε: «Σε ευχαριστώ πολύ. Πάντα μου αρέσει να το ακούω. Μου άρεσε το ματς και η ατμόσφαιρα, που ήταν φανταστική».

«Δεν θα μπει κανείς»

Ο Ισραηλινός διαιτητής είχε δώσει σαφείς εντολές στην αστυνομία να μην επιτρέψει την είσοδο στα αποδυτήρια των ρέφερι σε κανέναν πριν και μετά τη λήξη του αγώνα.

Έτσι δεν πλησίασαν παράγοντες από τις δύο ομάδες για να δώσουν συγχαρητήρια ή για άλλο λόγο.

Στο φύλλο του αγώνα γράφτηκε ότι ο Κωνσταντινίδης έβρισε τον Γκρίνφελντ μετά την αποβολή του Μιχαηλίδη.

Επίσης ότι υπήρξε αψιμαχία μεταξύ του Μάντζιου και βοηθού του Λουτσέσκου μετά το τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι. Για την κλωτσοπατινάδα που ακολούθησε στη φυσούνα δεν είχαν εικόνα οι ρέφερι. Αναφορικά με το ποιος χτύπησε ποιον και τι ακριβώς έγινε.