Καρδίτσα Πηγή: Intime

Superleague 2

Αν. Καρδίτσας – Αιολικός 2-1: Νίκη και ελπίζει για παραμονή (vids)

15.05.24 | 17:56

Η Αναγέννηση Καρδίτσας βγάζοντας πάθος και αποφασιστικότητα, έφερε… τούμπα το παιχνίδι κόντρα στον Αιολικό, επικράτησε με 2-1, ωστόσο το γκολ του Καμπανιακού στις καθυστερήσεις με την Κοζάνη… χάλασε τα σχέδια στους γηπεδούχους.

Και αυτό, διότι η υπόθεση της παραμονής, θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική των playouts του Α’ Ομίλου της Super League 2, εκεί όπου η Αναγέννηση (25 βαθμούς) θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ Β’ (22/05, 16:00) και θα πρέπει να κάνει καλύτερο αποτέλεσμα από τον Καμπανιακό (26 βαθμούς), που την ίδια ώρα θα υποδέχεται τον Ηρακλή.

Από την άλλη, ο Αιολικός, έχοντας αποχαιρετίσει εδώ και καιρό την κατηγορία, εμφανίστηκε μαχητικός, ωστόσο… μίλησε το «θέλω» των παικτών της Καρδίτσας.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι – Γκολ κόντρα στη ροή

Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή και πιέζοντας την ομάδα του Αιολικού, για να πετύχει κάποιο τέρμα. Μάλιστα, έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες, όταν στο 16ο λεπτό, ο Κονίλιο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Ντόκιτς είπε «όχι», ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από κάθετη του Παπαδάκου, ο Ντουμάνης έκανε εξαιρετικό γύρισε, όμως το πλασέ του Κονίλιο σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, της εστίας των φιλοξενουμένων.

Το σκορ ωστόσο, άνοιξε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η ομάδα της Μυτιλήνης. Συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό, ο Μπαλογιάννης βρέθηκε σε καλή θέση, έξω από την περιοχή της Αναγέννησης, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γκέκα.

Πίεση και… λύτρωση

Το γκολ αυτό, δεν άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, με την Αναγέννηση να κρατάει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αναζητά με αξιώσεις, ένα τέρμα που θα την έβαζε ξανά, στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο 35′ μάλιστα, οι Καρδιτσιώτες έχασαν μοναδική διπλή ευκαιρία, όταν ο Βερνάρδος από πλάγια θέση σούταρε, ο Ντόκιτς απέκρουσε, στην επαναφορά ο Τριανταφύλλου είδε τον τερματοφύλακα του Αιολικού να διώχνει την μπάλα, με τον Κονίλιο να παίρνει το ριμπάοντ και να καταφέρνει να… αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής και ενώ η εστία ήταν κενή.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 43ο λεπτό. Η ομάδα του Τυριακίδη κέρδισε φάουλ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασίλης Μπούζας, με τον Έλληνα μέσο με όμορφο σουτ, να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Το… κλείδωσε με Κλάους

Στο δεύτερο μέρος, συνεχίστηκε η… μονοτονία, με την Καρδίτσα να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες, για το γκολ της ανατροπής.

Στο 55′, οι γηπεδούχοι απείλησαν, όταν η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπούζα, πέρασε παράλληλα από την εστία του Ντόκιτς, χωρίς να μπει κάποιος στη φάση, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (60′) και μετά από φάση διαρκείας, ο Κονίλιο κατάφερε να σουτάρει αν και πεσμένος στο έδαφος, χωρίς ωστόσο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 66′ ήρθε η λύτρωση στην Καρδίτσα. Μετά από σέντρα-«ξυράφι» του Ξύδα, η Αναγέννηση ολοκλήρωσε την ανατροπή, όταν ο Κλάους Αθανασιάδης έγινε αποδέκτης και έκανε το 2-1, προκαλώντας… χαμό στο γήπεδο.

Αμέσως μετά το γκολ, το παιχνίδι έχασε αρκετά σε ρυθμό, με την Αναγέννηση να κρατά με άνεση το αποτέλεσμα και να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη, που την διατηρεί για τα καλά, στο παιχνίδι της παραμονής.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Αιολικός 2-1

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Γκέκας, Ντουμάνης (63′ Γκέρθι), Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Μπούζας (81′ Ζάγγος), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (63′ Ανδρικόπουλος), Παπαδάκος (46′ Αθανασιάδης), Ξύδας, Κονίλιο

Αιολικός (Γράφας): Ντόκιτς, Αλιατίδης (71′ Κριμιτζάς), Γιοκέ (49′ Νούλας), Ζάκαριτς, Ενομό (46′ Ιωάννου), Μπενίτεζ, Καρανίκας, Μουχάλης, Μπαλογιάννης, Τριανταφυλλάκος (71′ Χαμίντοβιτς), Τριανταφύλλου