X: Liverpool FC Twitter

Αγγλία

Ανατροπή και… This is Anfield για τους Legends της Λίβερπουλ (vid)

23.03.24 | 19:39

Σε ένα ματς αφιερωμένο στην Σβεν Γκόραν Έρικσον οι Legends της Λίβερπουλ επικράτησαν με 4-2 των αντίστοιχων του Άγιαξ, σε μία χορταστική αναμέτρηση.

Μάλιστα ο Σουηδός βετεράνος προπονητής έκατσε στο πάγκο των «κόκκινων» καθώς σε συνέντευξη που είχε δώσει  παραδέχθηκε πως προτού χάσει τη μάχη με τον καρκίνο θα ήθελε να καθίσει έστω και τιμητικά στο «τιμόνι» της Λίβερπουλ.

Ωστόσο το ματς βέβαια μόνο ιδανικά δεν ξεκίνησε για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 2΄οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με προβολή του Μπέρινγκτερ.

Στο 43΄ήταν η σειρά του Μουσάμπα με άριστο κοντρόλ και τελείωμα να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Βέβαια η Λίβερπουλ έκανε ακόμη μια «θρυλική» ανατροπή. Αρχικά στο 54΄ο Βινιάλ μείωσε σε 2-1, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τζιμπρίλ Σισέ να πάρει το «όπλο» του και να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά.

Η ανατροπή μάλιστα «βάφτηκε» με τη σειρά της με ελληνικό χρώμα, όταν ο παλαίμαχος άσος του ΠΑΟΚ, Ελ Ζαρ, έγραψε το 3-2 από πάσα του Γάλλου, προτού ο Φερνάντο Τόρες σφραγίσει τη νίκη με προβολή στο πρώτο του γκολ ως Legend της Λίβερπουλ.

Legends Λίβερπουλ – Αγιαξ:  4-2

Λίβερπουλ: Ντούντεκ, Γουέστερβελντ, Κέρκλαντ, Χίπια, Σκρτελ, Άγκερ, Αουρέλιο, Βινιάλ, Κβάρνε, Τζέραρντ, Σισόκο, Μπίστσαν, Σπίρινγκ, Γκονζάλες, Μάξι Ροντρίγκες, Τόρες, Μπάμπελ, Σισέ, Λίτμαναν, Κούιτ, Ελ Ζαρ

Άγιαξ: Βίντερ, Βάινχαρντ, Ντάνι Μπλιντ, Γκέντενααρ, Μπόριγκτερ, Ένοχ, φαν Χαλστ, Λίτμανεν, Μουσάμπα, Πέρεζ, Κρον-Ντέλι, Γούτερ, Κανού, Λίντενμπερχ, φαν ντερ Φάαρτ, φαν Ράιν, Βίτσγκε, Ρ. ντε Μπόρ, Μπάμπελ, ντε Γιονγκ, Σβαρτ, Ταχαμάτα, Σίλοι, Εμάνουελσον, Ντάβιντς.