Ανδόρα - Ελλάδα 0-3: «Γαλανόλευκη» κυριαρχία και 2/2

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ανδόρα – Ελλάδα 0-3: «Γαλανόλευκη» κυριαρχία και 2/2

09.04.24 | 22:00

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Ανδόρα με 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της League C, για τα προκριματικά του Euro 2025.

Tα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σαρρή (45+2′, πέναλτι), Σπυριδωνίδου (56′), Γκάτσου (67′), η οποία χάρισε συγκινητικές στιγμές, καθώς σκόραρε στην επιστροφή της μετά τον βαρύ τραυματισμό.

Η Ελλάδα είχε την κυριαρχία, δημιουργούσε ευκαιρίες, με την αντίπαλη ομάδα να κλείνεται στην άμυνα και να στοχεύει στις αντεπιθέσεις. Παιχνίδι που βγήκε για σχεδόν ένα ημίχρονο, όχι όμως και στις καθυστερήσεις του, όταν η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα.

Το έκανε ξανά η Βεατρίκη Σαρρή, όπως με τα Νησιά Φερόε

Σημαντική στιγμή για την Εθνική στο 18′. Η Μήτκου με εξαιρετική σέντρα βρήκε την Κόγγουλη, αλλά η προβολή της τελευταίας σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Βάσκεθ.

Στο 44′ όταν η Σπυριδωνίδου μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από την Μάρκεθ, με την διαιτητή του αγώνα να καταλογίζει παράβαση και να δείχνει την άσπρη βούλα. Η Βεατρίκη Σαρρή ευστόχησε στην εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Με τον ίδιο τρόπο είχε είχε σκοράρει και το γκολ της νίκης (1-0) απέναντι στα Νησιά Φερόε στην Κρήτη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για τις Ελληνίδες. Η Σπυριδωνίδου πέρασε την αντίπαλη άμυνα έκανε το σουτ, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι.

Η επιθετικό όμως κατάφερε να σκοράρει στο 56′. Η Μήτκου με σέντρα βρήκε την  Σπυριδωνίδου, η οποία με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ.

Συγκίνησε η Σία Γκάτσου σκοράροντας στην επιστροφή της

Το τελικό 3-0 σημείωσε η Σία Γκάτσου με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 67′ πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ κάνοντας το 3-0 στην επιστροφή της από τραυματισμό.

Ανδόρα – Ελλάδα 0-3

Ανδόρα (Άλμπερτ Γκαρθία): Βάσκεθ, Μάρκεθ, Γκονσάλβες (83′ Βερτίθ), Μουέλας, Σιν (83′ Γκαγιέγκο), Κολομπράνς (57′ Γκάλινατ), Παλάου, Φερνάντεθ (57′ Ρουσάφα), Ρόσας, Λούτς (75′ Μαρτίν), Αρμενγκόλ

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Κοτσάκη, Γκάτσου, Παλαμά, Μήτκου, Σαρρή (73′ Χαμαλίδου), Κακαμπούκη (73′ Πέϊου), Μωραΐτου, Παπαδοπούλου (46′ Χαλατσογιάννη), Πούλιου (73′ Βαρδαλή), Κόγγουλη (38′ Σπυριδωνίδου)