Αντάλιασπορ νίκη Μπεσίκτας Super Lig Τουρκίας Φωτογραφία: X-Bitexen Antalyaspor

Διεθνή

Ο σπάνιος λόγος που ακυρώθηκε γκολ από εύστοχο πέναλτι στο 90+11′ στην Τουρκία (vid)

17.03.24 | 11:03

H Super Lig της Τουρκίας είναι ένα πρωτάθλημα το οποίο φημίζεται για τις πολλές καθυστερήσεις που κρατούν οι διαιτητές τόσο στα πρώτα ημίχρονα όσο -και κυρίως- στην επανάληψη.

Ένα τέτοιο παιχνίδι έγινε το βράδυ του Σαββάτου (16/3) στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στην Μπεσίκτας και την Αντάλιασπορ. H γηπεδούχος συνέχισε την κάκιστη παράδοση κόντρα στην ομάδα από την Αττάλεια, την οποία δεν κέρδισε για 6η σερί σεζόν στην έδρα της. Το τελικό. 1-2, πάντως, θα μπορούσε να είχε γίνει έστω 2-2 στο 90+11′, αλλά το γκολ που σημειώθηκε με πέναλτι σε εκείνο το χρονικό σημείο, δεν μέτρησε ποτέ.

Η Αντάλιασπορ προηγήθηκε με δύο γκολ, χάρη στα τέρματα των Μπαλτσί στο 5ο λεπτό και του Μπούκσα στο 38′. Ωστόσο, η Μπεσίκτας του Φερνάντο Σάντος βρήκε γρήγορα το γκολ της μείωσης στο δεύτερο μέρος, με τον Μούτσι στο 46′. Η γηπεδούχος πίεσε, αλλά δεν βρήκε άλλο γκολ μέχρι το 90′. Στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, όταν ο γκολκίπερ της Γκιουνόκ, ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή σε εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυνόμενου, του στόπερ Νάλντο. Ο διαιτητής μέσω VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Ρασίτσα ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Κοσοβάρος εξτρέμ γλίστρησε, ωστόσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χέλτον. Ωστόσο, τόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας όσο και κάποιοι συμπαίκτες του έτρεξαν επάνω στον διαιτητή να διαμαρτυρηθούν πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει. Και είχαν δίκιο.

Όπως επιβεβαιώθηκε μέσω VAR (ξανά), ο Ρασίτσα την ώρα που γλίστρησε, με το δεξί σουτ που επιχείρησε, έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό του παπούτσι. Κάτι που σημαίνει ότι το τέρμα πρέπει να ακυρωθεί. Και έτσι έγινε! Αμέσως μετά ο ρέφερι σφύριξε το τέλος του αγώνα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από την Κωνσταντινούπολη με τεράστιο διπλό.