Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Αγγλία-Σλοβακία 2-1: Το παραμύθι των Σλοβάκων είχε «λιοντάρια»

30.06.24 | 21:37

Η Σλοβακία για 95′ ζούσε το δικό της παραμύθι, όμως η Αγγλία κατάφερε να χαλάσει την όμορφη ιστορία και να προκριθεί στα προημιτελικά του Euro 2024 με 2-1 στην παράταση.

Ο Σραντς στο 26′ έβαλε μπροστά στο σκορ το σύνολο του Καλτσόνα, αλλά οι Μπέλιγχαμ (90’+5′) και Κέιν (91′) έκαναν την ανατροπή για τα «λιοντάρια».

Στα προημιτελικά το σύνολο του Γκάρεθ Σάουιγκεϊτ θα αντιμετωπίσει την Ελβετία το Σάββατο 6 Ιουλίου (19:00).

Η υπεροχή των Σλοβάκων έγινε γκολ με τον Σραντς

Η Αγγλία προσπάθησε να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό της, ωστόσο οι Σλοβάκοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Συγκεκριμένα στο 4′ η ομάδα του Καλτσόνα κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, όμως η κεφαλιά που έγινε πέρασε εκτός.

Ένα λεπτό αργότερα ο Χάντσκο εξαπέλυσε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Πίκφορντ. Ο Κούτσκα στο 8′ επιχείρησε σέντρα – σουτ, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει τον τερματοφύλακα των «λιονταριών».

Η πρώτη καλή στιγμή των Άγγλων σημειώθηκε στο 9′, με τον Μπέλιγχαμ να δίνει εξαιρετική πάσα στον Τρίπιερ, αλλά το τελείωμα του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο. Τρία λεπτά αργότερα η Σλοβακία απάντησε με τον Χαράσλιν, ωστόσο ο  Γκουέχι πρόλαβε να βάλει σωτήρια το πόδι του.

Το πρώτο 20λεπτο πέρασε με τους παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δυσκολεύονται αρκετά τόσο στο ανασταλτικό, όσο και στο επιθετικό κόμματι.

Ο Μέινου στο 24′ έπιασε μονοκόμματο εναέριο σουτ, το οποίο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντουμπράβκα.

Ένα λεπτό αργότερα η Σλοβακία βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα της Αγγλίας και πήρε… κεφάλι στο σκορ. Ο Στρέλετς μοίρασε υπέροχα και ο Στρανς δεν αστόχησε απέναντι στον Πίκφορντ. Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη φορά που το σύνολο του Καλτσόνα προηγείται πρώτο σε ματς.

Η Αγγλία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο οι Σλοβάκοι είχαν καλά κλεισμένους τους διαδρόμους της άμυνάς τους.

Τα «λιοντάρια» πίεσαν ασφυκτικά, όμως το σκορ του πρώτου μέρους δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των, τυπικά, γηπεδούχων.

Ο Μπέλιγχαμ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία μπήκε πολύ δυναμικά και στο 50′ κατάφερε να σκοράρει με τον Φόντεν, το τέρμα του οποίου έπειτα από παρέμβαση του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα η Σλοβακία έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Στόουνς έκανε απίστευτο λάθος, ο Στρέλετς από το κέντρο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ!

Οι ποδοσφαιριστές του Σάουθγκεϊτ ήταν συχνά κοντά στην περιοχή των Σλοβάκων, ωστόσο καμία ευκαιρία που δημιούργησαν δεν ήταν απειλητική στην εστία του Ντουμπράβκα.

Η Αγγλία έχασε καλή φάση στο 78′, όταν ο Κέιν πήδηξε ολομόναχος έπειτα από εκτέλεση φάουλ. όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Τρία λεπτά αργότερα τα «λιοντάρια» έφτασαν μία… ανάσα από την ισοφάριση. Ο Ράις έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Κέιν δεν μπόρεσε να κάνει καλό βολέ.

Οι, τυπικά, γηπεδούχοι αύξησαν ακόμα πιο πολύ την πίεσή τους, ωστόσο η αρμάδα του Καλτσόνα είχε… απάντηση σε κάθε επιθετική προσπάθεια των Άγγλων.

Στο 87′ ο Λομπότκα προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε εύκολα.

Στο 90’+5′ η Αγγλία βρήκε το γκολ που έψαχνε κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Μπέλιγχαμ με απίστευτο ανάποδο ψαλίδι άφησε… άγαλμα τον Ντουμπράβκα και ισοφάρισε σε 1-1, έπειτα από κεφαλιά του Γκουέχι.

Κέιν και ανατροπή… σκηνικού

Τα «λιοντάρια» μπήκαν με… φορά στο πρώτο μέρος της παράτασης και κατάφεραν στο 91′ να ανατρέψουν το σκορ. Ο Τόνεϊ έκανε κεφαλιά – πάσα στον Κέιν, ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράβκα για το 2-1.

Οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι Σλοβάκοι, αλλά δυσκολεύτηκαν αρκετά, με τους Άγγλους να αμύνονται με χαρακτηριστική ευκολία.

Το σύνολο του Φραντσέσκο Καλτσόνα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2 στο 105′. Ο Πέταρικ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ.

Στο 111′ οι Σλοβάκοι έχασαν ακόμα μία ευκαιρία, με το φάουλ του Τούπτα να καταλήγει άουτ. Πολιόρκησε την εστία της Αγγλίας η Σλοβακία, αλλά οι παίκτες του Σάουθγκειτ αμύνθηκαν αποτελεσματικά.

Ο Χάντσκο στο 119′ προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Ο Τόνεϊ στο 120’+1′ πήρε την μπάλα από τον Πάλμερ κι έκανε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Ντουμπράβκα.

Αγγλία-Σλοβακία 2-1

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Μέινου (84′ Έζε), Ράις, Σάκα, Μπέλιγχαμ (105′ Κόνσα), Φόντεν (90’+4′ Τόνεϊ), Κέιν (105′ Γκάλαχερ).

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα (81′ Μπέρο), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Σραντς (90’+3′ Γκιόμπερ), Χαράσλιν (61′ Σούσλοφ), Στρέλετς (61′ Μπόζενικ).