Μεγάλη φιλική νίκη της «σελεσάο» κόντρα στα «λοντάρια» X: EuroFoot Twitter

Διεθνή

Αγγλία-Βραζιλία 0-1: Ο 17χρονος Έντρικ «έλαμψε» στο Γουέμπλεϊ (vid)

23.03.24 | 22:59

Ο 17χρονος Έντρικ της Παλμέιρας με το παρθενικό του γκολ με την Εθνική ομάδα έδωσε τη νίκη στην Βραζιλία με 1-0 κόντρα στην Αγγλία, στο Γουέμπλεϊ και έβαλε τέλος στο αήττητο 20 αγώνων στο Γουέμπλεϊ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του αντιπάλου χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Αμφότερες οι ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι, αρχικά η Βραζιλία με τον Βινίσιους και στη συνέχεια η Αγγλία με τον Ντέκλαν Ράις.

Στο 18΄ τα «Λιοντάρια» έχασαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Όλι Γουότκινς, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Φόντεν, αλλά η προσπάθειά του πήγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέντο.

Στο δεύτερο μέρος η ένταση ήταν ακόμα πιο χαμηλή. Ωστόσο η Βραζιλία βρήκε το «χρυσό» γκολ στο 81ο λεπτό. Ο Βινίσιους μπήκε στην περιοχή πλάσαρε, ο Πίκφορντ του είπε «όχι», αλλά ο Έντρικ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο τέρμα του 17χρονου με τη «Σελεσάο».

Αγγλία-Βραζιλία 0-1

Αγγλία : Πίκφορντ, Γουόκερ (20′ Κόνσα), Στόουνς, Μαγκουάιρ (67′ Νταν), Τσίλγουελ (67′ Γκόμες), Ράις, Γκάλαχερ (75′ Μεϊνού), Φόντεν, Μπέλιγχαμ (67′ Μπόουεν), Γκόρντον (75′ Ράσφορντ), Γουότκινς

Βραζιλία : Μπέντο, Ντανίλο, Μπρούνο, Μπεράλντο, Γουέντελ (89′ Μπρέμερ), Γκόμες, Γκιμαράες (78′ Ντόουγκλας Λουίζ), Πακετά (70′ Περέιρα), Ραφίνια (78′ Σάβιο), Βινίσιους (89′ Πάμπλο Μαία), Ροντρίγκο (71′ Έντρικ).