ΑΟ ΡΕΑ - Καστοριά 3-0: Νίκη τετράδας για τις Κρητικές

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΑΟ ΡΕΑ – Καστοριά 3-0: Νίκη τετράδας για τις Κρητικές

23.03.24 | 21:30

Μεγάλη νίκη για την ΡΕΑ επί της Καστοριάς με 3-0, στο γήπεδο της Σοχώρας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστική της Women’s Football League.

Οι Κρητικές πέρασαν προσωρινά στην 4η θέση της βαθμολογίας, με τις φιλοξενούμενες να παραμένουν στην 10η και να κινδυνεύουν να υποβιβαστούν.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ήρθε μόλις στο δεύτερο λεπτό και άνηκε στις γηπεδούχες. Η Δαφέρμου επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 15ο λεπτό οι Κρητικές άνοιξαν το σκορ με την Ματέους, η οποία πήρε την μπάλα από την Μπράμε στον χώρο του κέντρου και με ατομική προσπάθεια έφτασε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-0.

Η ΡΕΑ ήταν περισσότερο πιεστική καθώς δεν άφηνε περιθώρια στις αντίπαλες να δημιουργήσουν ευκαιρίες και με δύο γρήγορα γκολ στο 52’ και το 57’ από τη Ματέους και τη Χατζηγιαννίδου καθάρισε την υπόθεση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενες δεν έβγαλαν αντίδραση και δέχθηκαν την ήττα, που τις αφήνει στην 10η θέση, η οποία οδηγεί στον υποβιβασμό.

ΑΟ ΡΕΑ – Καστοριά 3-0

AO ΡΕΑ (Στέλιος Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά (66’ Παντερή), Σολίς, Μαρκουτσά (82’ Κελαϊδή), Μπράμε, Μπασούρη (75’ Τσικουδάκη), Ματέους (75’ Σιράζι), Γκάτσου, Δαφέρμου (82’ Δημισκίδου), Χατζηγιαννίδου.

Καστοριά (Πέτρος Τσούκλης): Ναφούλα, Καϊδατζή, Τζιάρα, Σαΐχ (55’ Ανδρεάδου), Τρυγούτη (87’ Γροσδάνη), Βλασιάδου, Κωστάρα, Προξένου, Ρήγα, Ντάβου, Μουστάκη