Η Ζααρμπρίκεν πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας Φωτογραφία: Instagram-ersterfcs

Γερμανία

Απίθανη Ζααρμπρίκεν: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, απέκλεισε και την Γκλάντμπαχ

13.03.24 | 00:13

Ακόμη μια χρυσή σελίδα στην ιστορία της έγραψε η Ζααρμπρίκεν, η οποία πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η ομάδα του Ρίντιγκερ Ζίελ που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία, έκανε ένα ακόμη… θαύμα, καθώς απέκλεισε άλλο ένα τεράστιο όνομα του ποδοσφαίρου της χώρας με το 2-1 επί της Γκλάντμπαχ, στο «Lundwigspark Stadion» με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Μπρούνκερ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάλιστα, το όνειρο συμμετοχής σε έναν τελικό μπορεί να είναι και υπαρκτό, αφού στα ημιτελικά η Ζααρμπρίκεν θα κοντραριστεί με την Καϊζερσλάουτερν που αγωνίζεται στη 2η κατηγορία.

Ο αγώνας είχε αναβληθεί στις 7 Φεβρουαρίου, λόγω της καταρρακτώδους βροχής που είχε πέσει λίγη ώρα πριν την έναρξη του τελευταίου χρονικά προημιτελικού.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 8′ με τον Χακ. Η Ζααρμπρίκεν ισοφάρισε στο 11′ με τον Ναΐφι και στο 90+3′ (ενώ όλα έδειχναν παράταση), ήρθε το… buzzer beater γκολ του Μπρούνκερ που χάρισε στην ομάδα του μία τεράστια νίκη.