Aπόλλων Πόντου-Ηρακλής 0-1: «Απέδρασε» με Γκερμούς από Πολύκαστρο και πάτησε πεντάδα Προσπάθεια του Εμπό από τη νίκη του Ηρακλή στο Πολύκαστρο-Φωτογραφία INTIME

Superleague 2

Aπόλλων Πόντου – Ηρακλής 0-1: «Απέδρασε» από το Πολύκαστρο και πάτησε πεντάδα

14.02.24 | 17:59

Με το παρθενικό γκολ του Γιανίς Γκερμούς με τα κυανόλευκα, ο Ηρακλής «άλωσε» το Πολύκαστρο κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα Πόντου με 1-0.

Ο Γαλλοαλγερινός στράικερ, που μπήκε στο ημίχρονο στη θέση του Αρόγιο, έκανε τη διαφορά, σκοράροντας με σουτ στο 50΄, «στέλνοντας» την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη στην πέμπτη θέση και τη ζώνη συμμετοχής στα play off, σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ Β’.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί τρίποντο μέσα σε τέσσερις μέρες για τον «Γηραιό», που έδωσε συνέχεια στην επιτυχία με τη Νίκη Βόλου.

Οι «κυανόλευκοι» θα επιδιώξουν να δώσουν συνέχεια στην αντεπίθεση, με το «3Χ3» την Κυριακή με τον Καμπανιακό.

Από την άλλη, ο Απόλλων όχι απλώς παραμένει τελευταίος, αλλά είναι στο «-5» πλέον από τους Καμπανιακό και Αιολικό (μαζί στο 10ο σκαλί) και πρέπει να ανεβάσει στροφές στην τελική ευθεία για την κανονική περίοδο, αν δε θέλει να αποχαιρετήσει απευθείας την κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική οι «ροσονέρι» δίνουν «τελικό» στη Μυτιλήνη με τον Αιολικό.

Ενός λεπτού σιγή για Κοσμά Μουρατίδη

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Όπως είχε προαναγγείλει ο Απόλλων Πόντου, πριν τη σέντρα του ματς με τον Ηρακλή, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κοσμά Μουρατίδη, μετά από έγκριση της διοργανώτριας αρχής.

Απόλλων Πόντου-Ηρακλής 0-1

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Σαχόλι, Μουμίν, Αμπουντού, Αγκουάντο, Καζάου, Αλμπάνης.

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Παλαβράκης, Κωστόπουλος, Βιτλής, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ (46′ Τσαγκαλίδης), Πατράλης (95′ Τόρες), Εμπό, Ισνάλντο (82′ Σπυρίδης), Αρόγιο (46′ Γκερμούς), Κουντουριώτης (92′ Νεοφυτίδης), Κούστα.