Εθνική Αργεντινής glomex teaser

Διεθνή

Αργεντινή – Καναδάς 2-0: Ξανά στον τελικό του Copa America η παγκόσμια πρωταθλήτρια με γκολ Μέσι (video)

10.07.24 | 08:45

Η Αργεντινή επικράτησε με 2-0 του Καναδά και προκρίθηκε στον τελικό του Copa America, όπου θα διεκδικήσει τον 16ο τίτλο της και δεύτερο συνεχόμενο απέναντι σε Ουρουγουάη ή Κολομβία.

Η«αλμπισελέστε» πήρε το προβάδισμα στο 23ο λεπτό με τον Άλβαρες, ο οποίος βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Κρεπό έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Ντε Πολ και πλάσαρε ψύχραιμα τον Καναδό γκολκίπερ για το 1-0.

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε το 2-0 στο 51ο λεπτό έπειτα από σουτ του Φερνάντες κι έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 109 γκολ με το εθνόσημο και πέρασε μόνος στη δεύτερη θέση των σκόρερ των εθνικών ομάδων, αφήνοντας τρίτο τον Ιρανό Άλι Νταεΐ με 108. Πρώτος παραμένει ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 130.

Ηταν το πρώτο τέρμα του Μέσι στο τουρνουά κι έτσι σκόραρε σε έξι διαφορετικά Κόπα Αμέρικα. Είναι μόλις ο δεύτερος παίκτης που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο μετά τον Βραζιλιάνο Ζιζίνιο τη δεκαετία του 40′ και του 50′.