Άρης, Κίκε Σαβέριο Ο εξτρέμ από το Εκουαδόρ ισοφάρισε στο φινάλε για τον Άρη με την Ελμπασάνι - Credits Intime

Άρης-Ελμπασάνι 1-1: «Αποκαλυπτήρια» με ισοπαλία στο φινάλε ελέω… Σαβέριο

06.08.24 | 22:08

Μετά από τρία φιλικά στην Ολλανδία, με Άλκμααρ, Ντόντρεχτ και Μπρέντα, ο Άρης «αποκαλύφθηκε» μπροστά στο κοινό του, με το παρθενικό τεστ συνολικά εν Ελλάδι και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στην Ελμπασάνι.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, με απουσίες, νέα πρόσωπα, «μεικτό» σχήμα και στα δυο ημίχρονα και πειραματισμούς, αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη νεοφώτιστη ομάδα στην Α΄ Αλβανίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» δέχτηκαν γκολ στο 18΄ από στημένη μπάλα και στο δεύτερο πίεσαν για την ισοφάριση, κερδίζοντας μέτρα και χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, όπως του Μορόν στο 85΄.

Ώσπου, στις καθυστερήσεις ο Κίκε Σαβέριο απέτρεψε τη φιλική ήττα για την ομάδα του, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 και σώζοντας την παρτίδα και τα προσχήματα, αν και το σκορ δεν είναι αυτό που πάντα προέχει ασφαλώς στα τεστ προετοιμασίας.

Σε κάθε περίπτωση, το τεχνικό τιμ έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα και θα συνεχιστεί η δουλειά, περιμένοντας επιστροφές και ενισχύσεις.

Προβάδισμα με Γκρέκα οι Αλβανοί στο 18΄

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18΄, με πλασέ του Γκρέκα μετά από γύρισμα του Λίλα σε εκτέλεση κόρνερ.

Ευκαιρίες για τον Άρη έχασαν για το πρώτο μέρος οι Μάγιο (7΄ δυνατό σουτ που πέρασε άουτ), Σαμόρα (30΄ πλασέ άουτ), Πάρντο (σουτ στο 32΄ που έδιωξε σε κόρνερ ο Τοτόσι), Βέλεθ (35΄ σουτ άουτ), Φετφατζίδης (45΄ φάουλ που πέρασε ψηλά άουτ).

Η Ελμπασάνι απείλησε στο 38΄, με τον Κυριαζή να αποκρούει το σουτ του Πορτογάλου, Ζε Γκόμεζ.

Στην ανάπαυλα ο Άκης Μάντζιος έκανε 8 αλλαγές, αφήνοντας «μέσα» μόνο τους Κυριαζή, Μπράμπετς και Παναγίδη.

Στο δεύτερο μέρος, για τους γηπεδούχους απείλησαν οι Σουλεϊμάνοφ (49΄ σουτ σε Τοτόσι), Πάβισιτς (50΄ σουτ άουτ), Μορόν (60΄ σουτ στα σώματα και 85΄ στην καλύτερη ίσως φάση να σουτάρει άουτ ο Ισπανός από καλή θέση) και Σεβαστίδη (83΄ κεφαλιά στον αντίπαλο γκολκίπερ).

Γλίτωσε τα χειρότερα στην εκπνοή

Στο δεύτερο ημίχρονο κρατήθηκαν έξι λεπτά καθυστερήσεις, λόγω τραυματισμού του Λουλάι και μικρής διακοπής για πρώτες βοήθειες. Στο 95΄ ο Κίκε Σαβέριο ήταν αυτός που σκόραρε για το τελικό 1-1, με τον Άρη να δικαιώνεται μερικώς για την επιμονή του.

Πρεμιέρα για τη νέα φανέλα

Εκτός από τα «αποκαλυπτήρια» του Άρη μπροστά στο κοινό του, πρεμιέρα έκανε και η νέα εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων».

Aπόντες Νταρίντα, Κουέστα και Σίστο

Από την ομάδα του Άκη Μάντζιου έλειψαν πλην του Νταρίντα οι τραυματίες Κουέστα (πρόβλημα στον ώμο ο Ισπανός γκολκίπερ) και Σίστο (ενόχληση στη γάμπα ο Δανός νεοαποκτηθείς εξτρέμ).

Το Σάββατο (10/8) με Λαμία

Το επόμενο φιλικό των «κιτρινόμαυρων» θα δοθεί το Σάββατο (10/8, 20.00, Novasports Star) με αντίπαλο τη Λαμία, ξανά στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Άρης-Ελμπασάνι 1-1

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κυριαζής, Μάγιο (46΄ Μόντσου), Βέλεθ (46΄ Ρόουζ), Μπράμπετς, Mοντόγια (46΄ Φατόρε), Πάρντο (46΄ Ζαν Ζουλ), Φετφατζίδης (46΄ Σουλεϊμάνοφ), Μανού Γκαρθία (46΄ Πάβισιτς, 80΄ Καραμανλής), Παναγίδης (66΄ Σεβαστίδης), Ντιαντί (46΄ Σαβέριο), Σαμόρα (46΄ Μορόν).

Ελμπασάνι (Ρομπέρτο Μπορντίν): Tοτόσι, Ζαϊμι, Αρ. Κάσα, Χασάνι, Λίλα, Κ. Κάσα, Γκρέκα, Χίλα, Λουλάι, Ντρος, Ζε Γκόμεζ.