Φωτογραφία: Intime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Άρης- Λαμία 3-1: Το «καθάρισε» σε ένα πεντάλεπτο

31.03.24 | 22:26

Ο Άρης δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Λαμία, και με ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο πήρε μία εύκολη νίκη με 3-1 με σκόρερ για την 2η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Για πρώτη φορά ο Άκης Μάντζιος αποφάσισε τη συνύπαρξη Μορόν-Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης σε ξεκίνημα αγώνα)σε σχήμα 4-4-2,ενώ ο Μανού Γκαρθία πήγαινε στην αριστερή πλευρά, όπως και ο Σουλεϊμάνοφ στη δεξιά με τους Νταρίντα, Ζουλ στον άξονα.

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να δείξει ότι είναι το αφεντικό. Στο έβδομο λεπτό ο Μορόν έκανε μια τρομερή ντρίμπλα κατάφερε και πέρασε τους αντιπάλους του μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοσέλεφ του είπε «όχι» και κράτησε το 0-0 στο τετ α τετ.

Η αντίδραση της Λαμίας

Δεν άργησε να απαντήσει η Λαμία στις ευκαιρίες αφού στο 14 λεπτό βγήκε πολύ επικίνδυνα με τον Τσιλούλη να γυρίζει την μπάλα από τα δεξιά και τον Μαρτίνες να κάνει την προβολή στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

O αγώνας είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά ψάχνοντας κάποιο τέρμα. Ένα λεπτό μετά την φάση της Λαμίας ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σουλεϊμάνοφ να πιάνει ένα αδύναμο σουτ του από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοσέλεφ.

Ο Άρης έβγαζε συνεργασίες αλλά υστερούσε στην τελική πάσα. Η Λαμία προσοαθούσε να εκμεταλλευτεί τη μαζική επίθεση των γηπεδούχων σημαδεύοντας τις κούρσες του Τσιλούλη στην αριστερή πλευρά.

Το «άχαστο» του Μάλτσι

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στον να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση. Στο 41 η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση-μετά από το σοβαρό λάθος του Σουλεϊμάνοφ- με τον Μάλτσι να βρίσκεται μόνος στην περιοχή του Άρη, στέλνοντας την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Το καθάρισε σε 5 λεπτά ο Άρης

Όπως και στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου έτσι και στο δεύτερο ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά με στο να καθαρίσει το ματς και το πέτυχε.

Στο 55 λεπτό ύστερα από την εξαιρετική κίνηση του Σουλεϊμάνοφ, έφερε την μπάλα στο αριστερό, σημαδεύοντας την δεξιά γωνία του Κοσέλεφ, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα.

Πριν καλά καλά η Λαμία κάνει την σέντρα, ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από το φοβερό σουτ του Μάνου Γκαρθία έξω από την περιοχή με πολύ δύναμη, με την μπάλα να καταλήγει ξανά στα δίχτυα του πορτίερο της Λαμίας.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ σφραγίζοντας την νίκη. Ύστερα από διπλή προσπάθεια, ο κεντρικός αμυντικός του Άρη ο Μπράμπετς νίκησε με πλάσε από κοντά τον Κοσέλεφ.

Το γκολ της τιμής

Στο 89 λεπτό ο Τζούρασεκ έδιωξε άσχημα την μπάλα που πήγε στον Κοντονίκο, ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 3-1 για την Λαμία.

Άρης- Λαμία 3-1

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φεράρι, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζουλ, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία, Μορόν, Ανσαριφάρντ, Σουλεϊμάνοφ.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος):: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες, Σλίβκα, Στάνκο, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Μάλτσι